#Д-20 #152-мм #пушка-гаубица 1954. - #D-20 'KHITIN' vontatott #ágyútarack - 152 mm towed #gun-howitzer M1955 (Wikipedia)
This is an Abridgement version for facebook readers! - Ez egy Rövidített változat a facebook olvasók részére!
above: MedRes! Pamyatnhyk
New Video Link! Russian artillery: http://player.hu/tech-auto/tech/az-orosz-hadseregnel-senki-sem-haboruzik-szebben/
above: NEW! HiRes! Iraq D-20's muzzle in work wih K-1 collimator - Csőszájfék munkában
below: Russian Arty Ballistic game. -It is very good and interesting!- http://deti.mil.by/flash/?id=2
above: NEW! MedRes! Hu. Army's MH.1.gl.dd.-mech. bdeD-20 in fire source: Honvedelem.hu
above & below: NEW! MedRes! Hu. Army MH's D-20 during shoot whit visible flying shell "piglet" - látható repülő "malac"-al source: facebook/tüzérek voltunk csoport
NEW! 2019. május 29. 13:49, honvedelem.hu
Hu. text article: Tüzértanok a gyakorlatban:
Két héten keresztül dörögtek a D-20-as tarackok a kőröshegyi lőtéren. A haditechnikai eszközök igencsak alapos igénybevételének oka a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar negyedéves tüzérszakos hallgatóinak felkészítése és vizsgáztatása volt. A végzős tisztnövendékek a legjobb szakemberektől tanultak: az MH 25. Klapka György Lövészdandár 101. Tüzérosztályának katonáitól. ...
above: NEW! NoHigher! Water-shoot - Vízlövés with Shampoo in Hu. Army
above & below: NEW! MedRes! HuDF Arty Ex. on Várpalota fire range: "Dynamic Front": source: www.honvedelem.hu
above & below: NEW! MedRes! HuDF Arty Ex. on Várpalota fire range: "Dynamic Front": source: www.honvedelem.hu
above pics Hu. text article: Vasököl 2018, Dynamic Front 2019: Lt. Kapás Viktor hdgy.
A hideg, ködös idő sem akadályozta meg az MH 25. Klapka György Lövészdandár 101. Tüzérosztályát abban, hogy szakmai feladatokat hajtson végre a MH Bakony Harckiképző Központ Központi Gyakorló- és Lőterén, Várpalotán. Ezekkel egy időben megkezdték a felkészülést a 2019-es évre tervezett Dynamic Front 2019 elnevezésű nemzetközi gyakorlatra.
Nem kímélte az időjárás a tatai tüzéreket a Vasököl 2018 gyakorlat során. Éleslövészet keretében végrehajtották a lövegek beszabályozottság ellenőrzését, illetve létesítettek egy rögzítőpontot, amivel megszervezték a tűzrendszert. Utóbbi jelentősége, hogy távolsági- és oldaljavításokat számolnak belőle, amit a lőelemek meghatározásánál is figyelembe kell venni mint alapjavításokat. ...
above & below Four: NEW+! MedRes! HuDF's D-20 battery before the fire-hit in Firing Position - D-20-as üteg a TÁS-ban - Tüzelőállásban a tűzcsapás előtt in 2018.nov.16. during "Iron Fist" - "Vasököl" Fire Control Exercise - Tűzvezetési Gyakorlaton photo: Ms. Petrovics Renáta & Mr. Lt. Kapás Viktor hdgy. source: www.honvedelem.hu
Honvedelem.hu: 2018.nov.27.: Kapás Viktor István hdgy.
Hu. text: Vasököl 2018, Dynamic Front 2019
A hideg, ködös idő sem akadályozta meg az MH 25. Klapka György Lövészdandár 101. Tüzérosztályát abban, hogy szakmai feladatokat hajtson végre a MH Bakony Harckiképző Központ Központi Gyakorló- és Lőterén, Várpalotán. Ezekkel egy időben megkezdték a felkészülést a 2019-es évre tervezett Dynamic Front 2019 elnevezésű nemzetközi gyakorlatra. ... https://honvedelem.hu/cikk/113574_vasokol_2018_dynamic_front_2019
NEW+! MedRes! above: D-20 Gunner sighting with PG-1 panoráma gunsight - Irányzó irányoz a PG-1 lövegtávcsővel below: Gun-sguad commander writes the data-sheet notebook - A lg.rpk. - lövegrajparancsnok jegyzetel a lg.pk-i előjegyzésben source: honvedelem.hu
Hu. text: E-Mail conversation - E-mail Levelezés: Csak úgy Fórumszerűen: ... Tüzér Lövésszaki kérdés?: 2019. februar 21.-22.
az AERO Magazin újságírója az Air Base Blogger (www.airbase.blog.hu) Mr. Szórád Tamás Úr kérdezi? … az allábbit: ….
Megjegyzés: ez a levezetés csak szemléltetés és nélkülözi a teljesség tényét. Köszike! Artyman-Oldboy
Szórád Tamás: Szia Juci bácsi!
Egy szakmai kérdésben keresnélek Téged, mint volt tüzértisztet. Egy elkövetkező cikk interjújánál találkoztam azzal a fogalommal, hogy lőegység. Egy tüzérségi tiszt kérdezte az interjúalanyomtól valamikor a kilencvenes években. Sajnos ott éppen érthetetlen a felvétel. Mit takar ez a fogalom.
Köszönettel: Tamás
Juci'bácsi: Heli kedves Tamásom’Sas!
Jajj ez egy jó kérdés. Először mert most keltem, Lóegységet olvastam. Olyan is volt biztos a Lóvontatású tüzéreknél.
Nos a Lőegység fogalommal most találkozom először. Olyan, hogy egységlőszer, lövészeti együttható van Lehet, hogy a Delta-X mértékegységre vonatkozik ami 50 m.Vagy ami a Lőtáblákban az Egy Hosszússági Közepes 1 hk. de ez meg a szórásképpel kapcsolatos. Tüzérharcászati fogalomként sem hallottam mert az ütegre (6 löveg) sem használták mint alapvető tüzér harcászati alegységre.
No de átlinkellek a Salgó „Artyman” Béla nagytüzértiszt alez. barátomhoz, a Lövésszaki versenyek nyerőjéhez Ő biztosra tudja a tuttit.
Maximállis üdvözlettel: Juci’bá
Juci'bácsi: Béluskarty-drága! ....
Salgó "Artyman" Béla: JuciBuff barátom!
Sajnos nekem sem ugrik be. Jó lenne szövegkörnyezetben látni (hallani) a kifejezést.
Üdvicske: ArtyPasi
Juci'bácsi: Hát kedves tisztelt Tamás’Sas! ezt sem hallottam. Lehet, hogy az Mkir. tüzérségnél volt ilyen? Hát ugye nem volt meghatározva egységidő. Lőszerfelhasználási norma az igen, hogy hány egység-javadalmazás lőszer kell a tűzfeladat eredményes elvégzéséhez. Meg ha lenne is a tizedesvesszős eredménnyel nem sokra mennének a tüzérek. Ahány tűzfeladat annyiféle idő van meghatározva. Maga a fogalom is furamert maga a Lő-szó inkább lövésszaki kifejezés mint lőszerre vonatkozó akármi. Salgó Béluskarty-tól jött valami?
maximállis üdvözlettel: Juci’bá
Szórád Tamás: Szia Juci bácsi!
Előre is köszönöm! Valami olyasmiről van szó, hogy az egy lőegység az az, hogy egy egységnyi idő alatt mennyi lőszert használnak fel. Ha 1 tonnát, akkor az egy lőegység. Nekem nem világos, azért kérdeztelek, mint szakembert.
Köszönettel: Tamás
Juci'bácsi: Tamásom drága!
Szerintem elég sánta dolog ez így, főleg a Szuhojra és Bombázókra kivetítve. Repgépnél ez Labotatóriumi agyas szám csak. Bombázóknál is állítható, hogy hány darab milyen módon: Egyesével, kettesével, sorozatvetés, egyszerre. Egyszerűen nem lehet időhöz kötni. Vedd csak a rakétaindítást. A tüzéreknél is probléma. Ahány löveg annyi laboratóriumi tűzgyorsaság és hogy milyen tüzelési módban lő a löveg az üteg: Egyes tűz, Módszeres tűz, Gyorstűz, Össztűz (Ez a vezényszóban is benne van.)
Véletlenül nem egy Nemzetőr Tüzértábornok vetette fel ezt a gumicsontot?
Na még a fészbukon rákérdezek Miki’buffra.
Addig is türelem mert jó a téma és ne kapkodjuk el. Üdvichecking: Juci’bá
Borsi Miklós ny.tü.őrgy.: Kedves János! Kérdés jó, de azt hiszem nálunk "tüzéreknél" nem "lő-egység" van, hanem ETE egységes tűzeszköz,ha jól emlékszem a 152 mm-s ágyú-tarack és ehhez viszonyítják nyilván 1-nél kisebb szorzószámokkal a többi típusú löveget.
Lényeges, hogy ennek az un. "megnövelt hatásfokú lőszere" az ELŐ egységes lőszer.A Zrinyi Miklós Katonai Akadémián voltak különböző táblázatok a egyes eszközök viszonyításához anno,de én már fejből a sok táblázati adatra nem emlékszem.Az biztos, hogy tulajdonképpen az ELŐ egy olyan lőszer viszonyítási volt amit a magyar tüzérség soha sem használt a gyakorlatban, mert nem volt ilyen (hagyományos) lőszerünk(ha jól emlékszem repesz-romboló gránát).Az Akacia osztálynál - 152 mm-s Önjáró tarack -(ahol szolgáltam 6 évet) volt ilyen lövedékünk s amikor lövészeten voltunk használtuk is.Ami a lövészetet illeti:van igazság az állításban, egyes lövés - "lő a löveg"-,módszeres tűz - "x másodpercenként tűz" - gyors tűz - az adott típusnál ami belefér - össztűz - az összes löveg egyszerre lő.Amikor a össztűznél és módszeres tűznél az Üteg-elsőtiszt vezényszavára megy a lövészet (persze a lövegparancsnok megismétli). Miklós
Szórád Tamás: Szia Juci bácsi!
Köszönöm az infót mindannyiotoknak! A szövegkörnyezet az, hogy volt egy kérdés tüzér részről a repülők felé, hogy hány lőegységet képvisel egy Szu-22-es. Mi az a lőegység - kérdeztek vissza a repülők. 1 lőegység = 1000 kg lőszer felhasználása 1 perc alatt. Mivel egy Szu-22-es négy tonna fegyvert vitt, négy lőegységet jelentett. Legalábbis a történet szerint így értelmezték a lőegységet.
Üdvözlettel:Tamás
Juci'bácsi: Egy biztos, hogy nekem még most se dereng. Mire vonatkoztatják? ütegre? legyen kp 50 kg egy 152 mm malac 1 lg. 1p 3 db. üteg 1 perc 18 db.x50=900 kg., 1 osztály 1p/ 324 db x 50=16.200 kg. No de mi van a 105-ösökkel és a 122-esekkel? Sok értelmét nem látom mert ebből tűzütemet nem tom, hogy számolnak. A bomba meg még inkább más mert azt lehet, hogy 10 mp. alatt kiszórja.
Szórád Tamás: Szia Juci bácsi! Még nem jött semmi, de közben tudtam beszélni az interjúalannyal. Nekik úgy mondták a tüzérek, hogy 1 lőegység az 1000 kg lőszer ellövése 1 perc alatt. Repülőre átvetítve, ha ledob 3000 kg bombát 1 perc alatt, akkor 3 lőegységet képez az a gép.
Hát ilyen. Üdv és szép estét! Tamás
Salgó "Artyman" Béla: Juci'büfy! Már értem! A magasabb törzsekben a hadműveleti-harcászati számvetésekhez az "Egységlőszer" (Elő ) és az "Egységtűzeszköz" (Ete ) fogalmakat használtuk a VSZ-ben alkalmazott tűzzel való pusztítás - tervezési metodika szerint. Az egységlőszer a 152 mm-es D-20 ágyútarack OF-540 jelzésű repesz-romboló gránátja volt. Az egységtűzeszközt a D-20 löveg jelentette.
A számvetések lényege az volt, hogy egy összhaderőnemi szakemberekből és műszaki-technika állományból létrehozott kutatócsoport átszámolta valamennyi pusztító eszköz (gyalogsági, tüzérségi, rakéta, harcjármű-fedélzeti, műszaki, vegyivédelmi, repülő- és helikopter-fedélzeti tűz és/vagy pusztítóeszköz képességét a D-20 ágyútarack egyetlen lövedékének kilövésekor kifejtett pusztító hatására. Így megállapítható volt valamennyi tűzeszköz egységtűzeszközben és egységlőszerben kifejezett értéke.
Nem törekedve a számszaki pontosságra, de szemléltetésként mondjuk, hogy egy T-72 harckocsi 2,8 (Ete ), egy 125 mm-es harckocsi repeszgránát 0,8 (Elő ) értékű. Egy MiG-21 repülő 35 (Ete ) és 130 (Elő ). (Mint látható, a sebezhetőséget és a hatékonyságot is figyelembe vették.)
No, mármost a kutatócsoport megvizsgálta a katonai doktrína (akkor így hívtuk) alapján milyen és mennyi ellenség, milyen hadszíntéren, milyen harceljárásokkal várható. Ennek megfelelően minden várható és felszereltségű ellenséget úgynevezett "Egységhadosztály"-okba (Eho) számoltak át és meghatározták a különböző pusztítási (adott hadműveletben meghatározott) fokok szerinti megkövetelt Ete és Elő mennyiséget védelemre (a védelem különféle kiépítettségi fokának figyelembe vételével) és támadásra egyaránt. Teljesen fiktív adatokat tartalmazó példa: A "Vízország" által alkalmazott 2 hk, 3 gl. és 4 könnyű gyalogos hadosztály 5,7 Eho értékű. Miután a számvetési táblázatból pillanatok alatt kivehető az egy egységre jutó 18.200 db egységlőszer, már megállapítható, hogy a sikeres művelethez 5,7x18.200, azaz 103.740 db egységlőszerre lesz szükség. Ezen darabszám alapján meg kell vizsgálni, hogy a haderőnemek, fegyvernemek és szakcsapatok rendelkeznek-e a szükséges képességekkel, vagy megerősítésre (támogatásra) lesz szükség, esetleg csökkenteni kell az eredetileg meghatározott pusztítási fokot.
Szerintem, valami ilyesmiről lehet szó a lőegység esetében is. A francia tüzérságnél alkalmazzák a "pol" fogalmát. Ez - ha jól tudom - öt lövésből álló üteg-gyorstűz-sorozat célonként. Ez is hasonlíthat a keresett fogalomra.
Üdvözöl: ArtyOldBoy
Ha van Hozzászólás e Témában jöhet, tisztelettel várom: Juci'büfy
above: NEW! MedRes! W.P. DDR - NVA - National Volksarmee D-20 battery during indirect shoot task. You can see in backround the K-1 Kollimator on tripod source: facebook/tüzérek voltunk csop.
above: NEW+! HuArmy's D-20 on exhib with spec camo paint source: facebook/Ex tüzérek csoport
Hu. text: János Szabó Ja, a jó öreg "Buff" ágyútarack. 8 kezelővel, 53 kilós malacokat reptetett, max. 17410 méterre (póthajtás nélkül). Csak úgy rengett a föld, amikor ez "beszélt"! facebook/Ex Tü.cs.
above & below Three: NEW! HiRes! (above: Crop due max. 1600px! & sight) "Golden-shoot" - "Aranylövés" on Várpalota Fire-range. (subord. 9.gl.ho./2.KK. Kaposvár alárend.) - disbanded MH.101. - HuHDF 101st Arty.Bde. - Tü.dd. "Zrínyi Miklós" Pécs source: ret.maj. Bessenyei Zoltán/facebook/Ex tüzérek csop.
above: NEW! NoHigher! W.P. Hu. Army D20 Crew with equipped Hu. development and made 7,62mm AMD-65 submachine gun/assault rifle - a kezelőszemélyzet ~ magyar fejlesztésű és gyártású (FÉG - Fegyver és Gépgyár -Budapest- Soroksári-út) gépkarabély-al felszerelve source: facebook/tüzérek voltunk csop.
above & below: original photo from ret. arty. Lt.Col. Sipkovits Zoltan's nyá. alez. collection D-20s at Várpalota firing range 1978. on "Against Forest Battle Exercise" of Hungarian Defence Forces (anno; Hu. People Army - MN) arty troop also Courtesy FREE Pics!
Hu. text: A D–20 (M–55 jelzéssel is ismert) vontatott tarackágyú. A 152 mm-es M 1937, más néven ML–20 típusjelű löveget váltotta fel. Részegységei nagyrészt megegyeznek a 122 mm-es űrméretű, D–74 típusjelű tábori ágyúéval, fejlesztésük párhuzamosan folyt. A D–20-at az "Uralmas" vállalat OKB–9 jelű tervezőirodájában fejlesztették ki Fjodor Fjodorovics Petrov főkonstruktőr vezetésével. Tervezése már a második világháború után elkezdődött, de a sorozatgyártású példányok csak az 1950-es évek közepén jelentek meg.Tüzelésnél a löveg körtalpát letámasztják, így stabil lesz, a kerekeket tehermentesítésük céljából felemelik és körtüzelésre is készenlétben van így, egy nem az alapirány felől jövő váratlan harckocsi támadás esetére. Ezt a tábori löveget nehéz, kétkamrás csőszájfékkel látták el. Módosított, D–22 (2A33) típusjelű változatát építették az 2SZ3 "Akacija" önjáró lövegbe. A D–20 volt az első szovjet löveg, amely alkalmas volt harcászati atomlőszerek kilövésére. A szovjet időkben vegyi töltetű lőszerek is rendszeresítve voltak hozzá. Rakétapóthajtású lőszerrel a lőtávolság elérte a 24 km-t.
Tüzérségi harcászati alaki! MN oktatófilmek!
ARCHÍVUM
Hu. text article: Kell-e nekünk nehéztüzérség?
A Népszabadság július 5-i számában A katonák alig ismerik a reformot cím alatt ezt olvashatjuk: "
szinte bizonyos, hogy megszűnik a pécsi tüzérdandár. Eszközei ugyanis elavultak, azok nagy részét - tarackok és sorozatvetők - ki is vonják a hadseregből. Ezek ugyanis leginkább csak nagy pusztításra alkalmasak, a kor színvonalának megfelelő pontos célcsapásokra azonban nem." Régebben is olvashattunk felelős katonai felső vezetőktől olyan nyilatkozatokat, hogy "a magyar haderőnek nincs szüksége nehéztüzérségre".
A tüzérdandár júniusi, éleslövészettel egybekötött harcászati gyakorlatán úgy tűnt, sikerült a honvédelmi minisztert meggyőzni a tűztámogatás, ezen belül a tüzérség fontosságáról. A legutolsó sajtóhírek szerint azonban a honvédelmi miniszter ismét a kecskéhez fordult tanácsokért káposztaügyben, s hagyta magát meggyőzni vezérkara által arról, hogy a majd 23 ezer fős központi szervek rendszerben tartása fontosabb, mint a védelmi képességeket biztosító csapatoké.
"Nem kell nekem tüzérség, ha én a tankjaimmal megindulok, csak az Atlanti-óceán állíthat meg" - mondta Lőrincz Kálmán vezérőrnagy valamikor régen, amikor a Magyar Néphadsereg legfiatalabb tábornokaként a tatai harckocsizó hadosztály parancsnoka volt. Ez a felfogást már a Varsói Szerződésben sem fogadták el, nemhogy a NATO-ban. És mégis, a védelmi felülvizsgálat indokolatlanul elhúzódó folyamatában újra és újra felvetődött a kérdés: "kell-e nekünk nehéztüzérség?"
Már maga a kérdés is aggasztóan szakszerűtlen, és hiteltelenné teszi a kérdést feltevő katonai felső vezetést. A katonai értelmező szótár nagy űrméretű tüzérségről beszél 160 mm felett. Az angolszász katonai kultúrában 203 mm-es űrméret felett kezdődik a nehéztüzérség. A magyar haderő 122 mm-es és 152 mm-es lövegei és sorozatvetői tehát a közepes űrméretű tüzérség körébe tartoznak. De ez a fogalomzavar a legkisebb baj.
A kérdésfeltevés visszamutat két hadikultúra közötti alapvető különbségre, ami már a második világháború idején is megmutatkozott. Az orosz csapatok addig rohamozták az ellenséges állásokat, amíg saját katonáik holtteste el nem takarta a géppuskafészkeket. Az amerikai csapatok viszont csak akkor nyomultak előre, ha a légi vagy tüzérségi tűztámogatás részben vagy egészben megtörte már az ellenség ellenállását.
Ma a NATO-elvek szerint az ellenség megsemmisítése 40 százalékban a légierő, 40 százalékban a tüzérség feladata, és csak a maradék 20 százalékkal szemben engedhető meg a páncélos, gépesített, felderítő vagy gyalogos erők szemtől szembeni harca. A békekikényszerítő vagy béketámogató műveletekben a saját veszteségeket minimalizálni kell, az ellenségnek okozott elkerülhetetlen veszteségeket lehetőleg 100 százalékban tűztámogató erőforrásokkal kell megvalósítani. Boszniában például a tüzérséget a csapatok túlélésének legfőbb biztosítékaként használták. Ez a tüzérség olyan elrettentő erőt képezett, hogy a kordában tartandó felek még gondolni sem mertek arra, hogy a békefenntartókat megtámadják. Amikor a csapatok létszámát csökkentették Boszniában, ezzel egyidejűleg megduplázták a tüzérséget. A koszovói hadműveletek is azzal kezdődtek, hogy az amerikaiak Albánia északi részén sorozatvető (MLRS) osztályt telepítettek.
A NATO-ban az alábbi tűztámogató erőforrások működnek:
Légierő: bombázók, vadászbombázók, speciális tűztámogató repülőgépek.
Csapatrepülők: merev szárnyú repülőgépek, támadó helikopterek.
Földi tüzérség: rakéta-sorozatvetők, önjáró és vontatott lövegek, aknavetők.
Haditengerészeti tüzérség: rakéták, hajóágyúk.
A tűztámogató erőforrásokat az egyesített és automatizált harctér-felügyeleti célképző és tűzvezető rendszer teszi hatékonnyá, amely műholdas felderítésből, felderítő repülőgépekből, pilóta nélküli repülőgépekből, földi radarokból, éjjellátó, lézeres célfelderítő és célmegvilágító berendezésekből áll.
A magyar haderő ilyen tűztámogató erőforrásokkal egyáltalán nem rendelkezik. A 27 MiG-29-es vadászbombázóból a milliárdokért végrehajtott üzemidő-meghosszabbítás ellenére is mindössze 5 képes felszállni. Ezek legfeljebb békében végrehajtott légi rendészeti feladatra alkalmasak, szárazföldi csapatok légi tűztámogatására nem. A magyar honvédség 36 Mi-24-es harci helikopteréből legfeljebb 4 képes felszállni, a szárazföldi csapatok ezekre sem számíthatnak.
Ezek szerint a szárazföldi csapatok tűztámogatását teljes egészében a földi tüzérségnek kellene megoldania. A magyar tüzérség 122 mm-es önjáró tüzérütegekkel és osztályokkal, 152 mm-es vontatott löveges tüzérosztályokkal és 122 mm-es sorozatvető osztályokkal rendelkezik Az aknavetőket a kilencvenes évek közepén kivonták a hadrendből. A NATO gyors reagálású erőinek 2000-ben Magyarországon végrehajtott tüzérségi gyakorlatára egy nyolc lövegből álló 122 mm-es önjáró üteggel készültünk. Valamennyi löveg tönkrement a felkészülés során. Egy héttel a lövészet előtt az inkurrenciaraktárból kikonzervált lövegeket kellett átadni a gyakorlatra összeverbuvált személyi állománynak. Az automatizált tűzvezető rendszer hiánya miatt a magyar üteg volt a leglassúbb a tűzkiváltásban. Az angol parancsnokság emellett azt is kifogásolta, hogy a magyarok páncélozott önjáró lövege a gyors reagálású erők egyetlen repülőgépével sem szállítható. A gyakorlat után az üteget feloszlatták, miközben a NATO-ban elkönyvelték, hogy a magyaroknak van egy összekovácsolt önjáró ütegük. A 122 mm-es önjáró löveg repeszgránáttal és korlátozott mennyiségben köd- és világító gránáttal rendelkezik. A tüzérdandár 152 mm-es vontatott ágyútarackja és 122 mm-es sorozatvetője a 60-as évek konstrukciója, beszerzésük a 70-es évek elején történt, és csak repeszgránáttal rendelkeznek. A 122 mm-es löveg 15 km-es, az ágyútarack 17 km-es és a sorozatvető 21 km-es lőtávolsága egy korszerű katonai műveletben kevésnek tűnik. A magyar haderő ezt a lőtávolságot sem képes kihasználni, mivel nincsenek a lőtávolságoknak megfelelő felderítőeszközei. A magyar tüzérség a NATO-normák szerinti 30 napos lőszerkészlet harmadával sem rendelkezik. Az eltérő típus (űrméret) miatt a NATO nem pótolhatja a hiányzó készleteket. Az igazi gondot a lőszerválaszték hiánya jelenti. A NATO-ban elterjedtek a kazettás, az aknatelepítő, a világító, ködfejlesztő, megnövelt hatótávolságú lőszerek. A béketeremtő és békekikényszerítő műveletekben a lézervezérlésű, műhold irányítású, önálló célkereső lőszerek kellenének leginkább. A meglévő eszközeinkhez ilyen lőszereket csak részben és csak szövetségen kívüli, meglehetősen megbízhatatlan forrásokból (FÁK, Kína) tudunk beszerezni. A 2003. évi vezetői értekezleten a vezérkari főnök bejelentette, hogy tervezik a 122 mm-es önjáró lövegek felújítását. Ha ennek a felújításnak csak az a célja, hogy a jelenleg üzemképtelen lövegek visszaszerezzék az 70-es években még meglévő képességeiket, akkor ez pazarlás. A korszerűsítésnek akkor lenne értelme, ha a 122 mm-es csöveket 155 mm-es 39-es kaliberű csövekre lehetne lecserélni. Ismerve a magyar szellemi és hadiipari kapacitásokat ezt kizártnak tartom.
A fentiekből következik, hogy tényleg nincs semmi értelme rendszerben tartani a magyar honvédség jelenlegi tüzérségi eszközeit. A felújításukra szánt minden forint kidobott pénz. Eddig egyezik a véleményem a katonai felső vezetéssel. Csakhogy a megoldás nem a tüzéralakulatok felszámolása, hanem az átfegyverzésük. Ha felszámoljuk a tüzéralakulatokat, akkor a páncélos és gépesített erőknél a tűztámogatás nélkül folytatott harcban a személyi veszteségek megsokszorozódnak. Elképzelhető lenne, hogy a szövetségesek magukra vállalják a magyar csapatok tűztámogatását, de a tűztámogatás fogadásához is eszközökre és főleg ismeretekre lenne szükség. Ma nincs egyetlen olyan magyar század-, vagy zászlóaljparancsnok, aki képes lenne egy szövetséges támadó helikopteres közvetlen tűztámogatást koordinálni saját csapatai érdekében. Ismeretlenek a magyar zászlóalj- és dandártörzsek előtt a NATO speciális és nagy pontosságú lőszerei, alkalmazásuk feltételei, a tűzigénylés, tűztámogatás-tervezés NATO-előírásai. Nincs olyan mobil számítógépes rendszerünk, amely csatlakoztatható lenne a NATO egyesített harctér-felügyeleti, célképző és tűzvezető rendszeréhez.
Az átfegyverzésnek két útja van. Az egyik lehetőség az, hogy segélyprogram keretében ingyen vagy rendkívül kedvező fizetési feltételek mellett átvehetjük a NATO legfejlettebb országaiban megvalósuló korszerűsítési projektek során felszabaduló, de még hosszú évekig rendszerben tartható eszközöket. Folyamatosan, a Magyar Honvédség igényeit messze meghaladó mennyiségben szabadulnak fel amerikai gyártmányú 155 mm-es páncélozott önjáró tarackok és korszerű európai fejlesztésű 155 mm-es vontatott lövegek.
A másik lehetőség a NATO fejlesztési programjaihoz való csatlakozás. Ezen az úton a legmodernebb eszközökhöz juthatunk hozzá a vadászbombázók árának századrészéért. Például az amerikai-angol fejlesztésű ultrakönnyű 155 mm-es vontatott löveghez 50 km-es lőtávolsággal, 1 perces reakcióidővel; vagy az amerikai-német könnyű rakéta sorozatvetőhöz, melynek hatcsöves változata 100 km-es lőtávolságot biztosít minden igényt kielégítő lőszerválasztékkal és 30 másodperces reakcióidővel. Ez a sorozatvető magyar gyártmányú terepjáróra is felszerelhető. Az amerikai Block II-es rakétával 285 km-es hatótávolság is biztosítható. Ez a sorozatvető költséghatékonyság szempontjából a világon a legjobb. Majd 300 km-es mélységig gyorsabban, pontosabban, nagyobb túlélő képességgel képes azokat a feladatokat végrehajtani, melyeket régebben csak vadászbombázókkal vagy támadó helikopterekkel lehetett megoldani.
Összegezve: a tüzércsapatokat nem felszámolni, hanem átfegyverezni kell!
Kovács Gyula nyugállományú tüzér alezredes
above: NEW Pic!
above: NEW pic! The part of D-20: Hu. Text: 1. csőszájfék, 2. cső, 3. Léghelyretoló és folyadékfék a bölcsőben, 4. lövegpajzs, 5. hátrasiklás folyadékfék, 6. csőfar az ékzárral - lövegzárral, talpszár, 8. támaszkerék a mozgatáshoz, 9. sarkantyú, 10. lövegtalplemez a körbeforgatáshoz, 11. futókerék, 12. oldalirányzó kézikerék, 13. magasságirányzó kézikerék, 14. irányzéktömb.
below: NEW! NoHigher! OP-2-7 direct optical sight - pricel
above: New pic! MedRes! Leonardo Da Vinchi (1452-1519)world - history best famous artist's first design of big canone and aerodinamic shell shape.
above & below; main parts of the howitzer and principal of backshuttle source: Zrínyi Kiadó - Budapest 1980: "Haditechnika fiataloknak" below: NEW! NoHigher! Cyrillic
above: NEW! NoHigher! Parts of the modern howitzer M101 105 mm - A modern tarack részei
above: four NEW pics! Top Left; the original draw somewhre -the GIF: oil dampfer - folyadékfék
above: NEW! MedRes! Wermacht PAK-3 At-gun brench - lövegzár - ékzár
above: NEW! Breechs: Left: NoHigher! Right: MedRes!
above: NEW! NoHigher! Muzzle-brake - Csőszájfék below: NEW! HiRes! Soviet PT-76 UHK
above: NEW! HiRes! Hu. text: Tüzérbál Meghívó 1976. március 20. KLKF Szentendre Rakéta és Táboritüzér Tanszék. Készítette; Mészáros "Ló" Károly 3-ad éves hallgató 531-es Tü. szakasz.
above: NEW! Juci'bacsi's collect: MedRes! Miniaturkanonen - Classical medieval gun models
above & below: NEW! HiRes! Juci'bacsi's "Half-Smart" Phone 'Sony-Ericsson' photo, 2017.09.13. about Csatti's memorial handmade gift was from friend Mr. Fehér János from Mezőberény, Békés-megye - county (live). Hungarian Revolution & Freedom Fight 1848., Gábor Áron's Rézágyúja - Brass-Canone in Szigliget, memorial place - emlékhelyen. below: MedRes! same as - ugyanaz
above: NEW! MedRes! D-20 The rifling of barrel - A cső huzagolása: Ormózat és barázdák
above Three: HiRes! Memorial guns in the court beside the Entry gate Photo by: Juci'bácsi
above: NEW: NoHigher! effect of armor penetration of cumulative shell
above: NEW! MedRes! Military Technic for Youths; Guns, Howitzers, Mortars (1975.) Zrínyi Katonai Kiadó Militaria Publisher - Budapest
above & below: (laying for HiRes!) K.u.K. 1915M field gun 10,5 cm - tábori ágyú
Műszaki adatok: Hu. text:
- Gyártó: Szovjetunió
- Kezelők száma: 10 fő
- Űrméret: 152,4 mm
- Csőhossz: 5195 mm
- Tömeg harchelyzetben: 5650 kg
- Tömeg menethelyzetben: 5700 kg
- Lőszer tömege: 43,51 kg
- Lövedék kezdősebessége: 600 (670) m/s
- Maximális Lőtávolság: 17 410 m (24 000 m)
- Tűzgyorsaság: 5-6 lövés/perc
- Póthajtásos gránát: van
- Emelkedési szög: -5°, + 45°
- Oldalszög: 58°
- Teljes hosszúság: 8,69 m
- Teljes szélesség: 2,32 m
- Teljes magasság: 1,92 m vontatva
- Vontatási mód: AT–SZ; Ural–375; Ural-4320; Tatra–813 típusú tehergépkocsik.
above: NEW pic!: MedRes! Juci'bacsi My photosheet scanned collection about Budapester Military parad at Dózsa Georges street in 1980. april 04.
above: MedRes! Juci'bacsi scanned collection fro "Hivatása tiszthelyettes" Zrínyi kiadó broschure 1975 D-20 battery with Ural-375s on parade in Budapest - D-20 tarackos üteg az 1975-ös Díszszemlén a Dózsa György úton Ural-375 vontatókkal. Courtesy FREE!
April 4. 30th Anniversary - Az Április 4-kei Dísszemle 30-ik Évfordulójára;
NEW! Hungary 04.04.85. - Last Military Parade / 1985.04.04. - Magyarország - Az utolsó díszszemle
"Hunyadi" Induló - Marsch
The last military parade in memory of 04.04.1985. which was held in Hungary in the Hungarian People's Army Soviet 'liberation' 40th anniversary. Since 1985, there was no military parade in Hungary today, so I figured that with this video, let us remember this great tradition. Unfortunately, the current situation of the Hungarian Defence Forces is doubtful that it can be constructed with a parade of similar level. The military regime since the army steadily lost its value, which is mainly due to the faulty policy decisions and incompetence due.Az utolsó katonai díszszemle emlékére, amelyet 1985.04.04.-én a Magyar Néphadsereg tartott hazánk szovjet "felszabadításának" negyvenedik évfordulójára. 1985 óta Magyarországon máig nem volt katonai díszszemle, ezért gondoltam, hogy ezzel a videóval emlékezzünk meg eme nagyszerű hagyományra. Sajnos a jelenlegi helyzetben a Magyar Honvédség kétséges, hogy képes lenne -e hasonló színvonalú felvonulást kivitelezni. A rendszerváltás óta hadseregünk folyamatosan vesztett harci értékéből, mely javarészt a hibás politikai döntéseknek és hozzá nem értésnek köszönhető.
above: NEW! HiRes! On the "Kunság" gyakorlaton - Exercise in 1970's Mi-8 & D-20s
above: NEW! MedRes! Ex. "Kunság-83" shelter prepare for D-20 - Tüzelőállás előkészítése
Hu. text: "Artyssimo" Memoár: lejegyezte; ret. arty Maj. Borsi Miklós ny. tü. őrgy. volt MN5079 MN/MH 44. tü.dd. (5. HDS közvetlen) MN 6043 Uteg első-tiszt,, MN 7025 2Sz3 öj.tü.o. Töf. Marcali, majd 80.GL. DD. Gyöngyös - Abasár Gl. DD. TUF.
Saját tűzlepcsőnél szerzett gyakorlati tapasztalatok alapján a Várpalota - Hajmáskér összefoglaló nevű lőtéren, azért volt ilyen és olyan is a talaj;
Pl. Volt amikor korábbi tüzelőállásba sikerült beállni akkor a kezelők elegek voltak az elvégzendő műszaki munkához, természetesen csákány, lapát, ásó.
Pl. Volt amikor amikor műszakiak jöttek (lévén bemutató es határidő) saját eszközzel, talán BAT valamelyik változatával elvegezni a löveg tüzelő állásának kiepitését, de kb. csak a földet tudták letúrni meg a murvát ami 10 cm-es volt kB. Utána jött a löveg kezelőállománya ismét.
Pl. Volt amikor amikor előre sikerült betervezni és a műszaki katonák tehették amit mindig titokban szerettek volna azaz robbantgathattak annyit amennyit gondolták. Ők mertek olyan nagyot gondolni, hogy jöttek minden honnan, hogy mi történik. A “drágák" nem tudom, hogy mekkora töltettel a D-20 alaplap avagy talplemez helyét és külön a talpszár véget es a sarkantyú helyeket is kirobbantották. A tűzlépcső kezelő állományának gyakorlatilag csak a lapátolás es csinositás maradt.
Volt olyan is amikor Siska János vőrgy. (MN 5. HDS. Rak. Tüf. -Székesfehérvár-) minden tüzér "apja" R.I.P. kivételesen nem volt egyértelmű es az egész osztály rossz helyen foglalt tüzelőállást gyakorlaton, s csak arra volt idő hogy a D-20 osztály átmanőverezzen, ám minden beásás nélkül kerékről lőjjön éles feladatot (osztályparancsnok egyéni feladatot) osztály ütegeinek össztüzével. Ekkor még a vontatók sem tudtak hátra menni. Az volt a szerencse, hogy kiváló értékelést kapott a tűzfeladatra s csak a végén derültek ki a végrehajtás körülmények. Azért a biztonság kedvéért és azért, hogy legközelebb is sikerüljön szakmailag is értékelésre került.
Legközelebb is "sikerült" azzal a különbséggel, hogy Én vittem rossz tüzelő állásba az üteget s ezért kellett állást váltani gyorsan. Valahogy fénykép is készült (amit az ütegparancsnok rám emlékeztető memoárként évekig őrzött) mert a lövés pillanataban volt látható a löveg amint vagy 30 cm-es magasba felugrik.
Szándékosan nem emlékezem az 'Akácia' osztály különböző mondjuk gondjaira a Központi Lőtér talaján, mert voltak.
Ez a rövid es teljesen szubjektív élmény kiragadás a D-20 "BUFF“ évtizedek óta való alkalmasságát bizonyítja a gyakorlatban.
Utóirat; tudom és gondolom, hogy a virtigli tüzérek hiányolják az átlagos tüzelőállás elfoglalást. Nem marad el, az amikor az egész tűzlepcső állománya - üteg-elsőtiszt és tűzszakasz parancsnokkal - minden eszközzel pajszer, népszava kalapács, csákány, lapát, ásó stb. megküzd a tüzérségi lőtér talajával és MINDIG GYOZ! Borsi Miklós
above & below: NEW Pic!: Juci'bacsi gift original black & white negatives collection. HiRes!: Hungarian People Army (HPA) in Warsaw pact (WP) - Magyar Néphadsereg (MN) D-20 gun howitzer battery (battalion?) live fire exercise at Várpalota Firing Range in exercise of "Kunság-83". below: NEW! MedRes! Controlling
NEW! Hu. text: A 152 mm-es D-20-as vontatott ágyútarack:
A szovjet konstruktőrök a 152 milliméteres D-20-as típusjelű ágyútarackot a 122 mil-liméteresD-74 tábori ágyú alkatrészeinek (futómű, alaplap) felhasználásával az 50-es évek elején fejlesztették ki. A tűzeszközt a szovjet haderőben 1958-tól rendszeresítették, fokozatosan leváltva az elöregedett 152 milliméteres D-1 típusjelű tarackot. (A Magyar Néphadsereg állományában a tűzeszköz rendszeresítését 1977-től kezdték meg.) A lövegtípus a hadosztály (hadtest) tüzérdandárok és a hadsereg-közvetlen tüzérdandár alapvető löveganyagát képezte.A tervezők a löveg kifejlesztése során, elsősorban a kerék lövés közbeni tehermentesítése érdekében, a tűzeszközt ún. alaplappal látták el. A löveg lapos és ívelt röppályán képes tüzelni, függőleges irányzási tartománya -5° és +45° közötti. Vízszintes irányzási tartománya ± 29°.
A 25 kaliber csőhosszúságú lövegtípus lőtávolsága 17410 méter, míg rakéta póthajtású lövedékkel eléri a 20400 métert. A löveg tűzgyorsasága 5‒6 lövés/perc. Az 5700 kg tömegű tűzeszközt 10 fős kezelőszemélyzet szolgálja ki.
A löveghez a következő lőszereket fejlesztették ki:
- repeszromboló gránát (RRO-540);
- megnövelt hatóerejű repeszromboló gránát (RRO-25);
- megnövelt repeszhatású RRO lövedék (ZS-2), amely 8500 darab 2 centiméteres meghajlított nyilacskát, mint repeszelemet tartalmaz);
- kumulatív lövedék (BP-540);
- világitó lövedék (Sz-1, Sz-6);
- ködlövedék (D-1, D-2);
- kettőshatású harci elemekkel szerelt kazettás lövedék (ZO-13);
- félaktív önirányítású tüzérségi lövedék (Krasznopol).
HADTUDOMÁNY, 2016. ÉVI ELEKTRONIKUS LAPSZÁM
source: Magyar Hadtudományi Társaság: Hadtudomány: - Magyar Gergely Szabó Tibor
A tábori tüzérség alkalmazásának tapasztalatai a Kelet - Ukrajnai konfliktusban
DOI 10.17047/HADTUD.2016.26.E.102
above: NEW! Juci'bacsi scanned collect.: NoHigher! Haditechnikai Szemle - Military Tecnics Review 1980. Hungarian WP-ted D-20 in action
below: NEW! MedRes! Hungary - Szeged hadipark source: facebook http://szegedihadipark.hu/
below: NEW! MedRes! Hungary - Szeged hadipark source: facebook http://szegedihadipark.hu/
Blogger megjegyz.: Hu. text: Nem tudom, hogy rendszerben lévő fegyverzet (D-20), hogy kerülhetett magánbtulajdonba?
Ralph Lauren (né Lifshitz; born October 14, 1939) is an American fashion designer, philanthropist, and business executive, best known for the Ralph Lauren Corporation, a global multibillion-dollar enterprise. He has also become well known for his collection of rare automobiles, some of which have been displayed in museum exhibits. Lauren stepped down as Chief Executive Officer of the company in September 2015 but remains the Executive Chairman and Chief Creative Officer. As of 2018, Forbes estimates his wealth at $7.2 billion, which makes Ralph Lauren the 91st richest person in America. ... https://en.wikipedia.org/wiki/Ralph_Lauren
Elsa Anna Sofie Hosk (born 7 November 1988) is a Swedish model and current Victoria's Secret Angel, who has worked for brands including Dior, Dolce & Gabbana, Free People, Ungaro, H&M, Anna Sui, Lilly Pulitzer and Guess. She modeled for Victoria's Secret, appearing in the brand's annual fashion show in 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016 and 2017. She has also appeared in many of the brand's campaigns, especially for the sub-division PINK In 2015, she was announced as one of 10 new Victoria's Secret Angels. She has also played professional basketball in Sweden. ... https://en.wikipedia.org/wiki/Elsa_Hosk
above & below Two: HiRes! Juci'bácsi's photo: Napoleon gun in the court & front of Museum FREE!
above: NEW! Hu. text: 1848-as szegedi hagyományőrző Honvéd Tüzérek MATASz rendezvényen a Csongrád-megyei elnök Dr. Palotai Jenő nyá. pc. ezds. által meghívásnak eleget téve.
above: NoHigher! Cover of Book: The Artillery is living today too" - "A Tüzérség mai is él" author - szerző: I.M. Hu. War College field arty. chairman Col. Dr. (Ph.D.) Enzsöl Gyula ezds. ZMKA táb.Tü. tanszékvezető egyetemi tanár
above: HiRes! Hu. text: Tablicza
NEW! HiRes! above & below: Juci'bacsi's photo by "Zenit-E" 24x36mm in Leningrad (St. Petersburg) "Kronverk" Arty & Signal troops' Museum in august of 1978.: ISzU-152 SP Howitzer, backround D-1 152 mm towed howitzers. also Courtesy FREE!
above: NEW pic! precedessor of D-20 the D-1 152 mm Howitzer -gun.
above: NEW pic! The D-20 Hu. Arty battery move to by coloumn to firing shelter
above: NEW pic! : Prepare for fire. source: www.honvedelem.hu photos: Kiséri Nagy Ferenc, Ms. Dévényi Veronika, M. Tóth László,
above: NEW! NoHigher! 155 mm howitzer shell after shoot.
above & Below mix: D-20 in the firing action (below: NEW!) top Right: water shoot for control
above: 2014. measuring of loud power emission - zajszintmérés source: www.honvedelem.hu
above & below: NEW! NoHigher! Hu. arty facebook
above & below: NEW! NoHigher! Hu. arty facebook
above: NEW! NoHigher! Parade gun of Kiskunhalas city - 45 mm Díszágyúja
above: NEW! MedRes! as AT-3 "Maljutka" battery commander Lt. Juci hdgy. at HPA 5th ARMY .Székesfehérvár- direct subordinated MN8920 36th independent antitank artillery regiment Kiskunhalas 1978. (24. years old) before study building beside M42 AT. gun. - Az MN 5.HDS közvetlen alárendeltségében lévő 36. Gábor Áron önálló pct. tüzérezred tantermi épületénél egy M42 45 mm pct. ágyú mellett a tantermi épület előtt.
above: NEW Pics!: Juci'bacsi's OLYMPIA photos, HiRes! "Festival of "Ludovika" battalion of the National Administratíve University "Zrínyi Miklós" (National Defence University - ZMNE - Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem) at park of "Ludovika" at VIII.th district of Budapest capital (The "Ludovika" -Alma Mater- building have been fully reconstructed in 2014.) in may 2011. Juci'bacsi then was president of MATASz-Veszprém, with my hand the 75 mm shell.
Muzzle brake - Csőszájfék above: three photo HiRes!
below right: all Hungarian indirect fire artillery bty. iside one arty btn. at HDF 25th. "Klapka György" Inf. bde. Tata at Várpalota firing range.
above: three NEW Pics! HiRes! made in Hungary - Miskolc - Diósgyőri Gépgyár (DIGÉP) factory
above: NEW! HiRes! BHTA's collection: PG-1 panorama sight study cutaway - Oktató metszet
above: NEW! NoHigher! Hungarian developed and made "Árpád"-M2 Digital Fire Control - Gun Command Display accessorie.
above three pics: NEW! Top two HiRes!
Type: Towed howitzerPlace of origin: Soviet Union
Service history:
Used by: Soviet Union and numerous others
Wars:
Vietnam War, Six-Day War, Yom Kippur War, Soviet war in Afghanistan, Syrian civil war and numerous others
Production history:
Designer: Petrov Artillery Design Bureau
Designed: Circa 1947
Manufacturer: Artillery Plant Number 9, Yekaterinburg
Specifications:
Weight: 5,700 kg (12,566 lbs)
Length: 8.69 m (28 ft 6 in)
Barrel length: 5.195 m (20 ft)
Width: 2.35 m (7 ft 9 in)
Height: 1.93 m (6 ft 4 in)
Crew: 8
Caliber: 152.4 mm (6 in)
Breech: Vertical semi-automatic sliding wedge
Recoil: hydraulic buffer and hydropneumatic recuperator
Carriage: Split trail
Elevation: -5° to 63°
Traverse: 58°
Rate of fire: Burst: 5-6 rpm
Sustained: 1 rpm
Muzzle velocity: 650 m/s (2,132 ft/s) (typical)
Effective firing range: 17.4 km (11 mi)
Maximum firing range: 24 km (15 mil) (rocket assisted projectile)
Sights: PG1M indirect sight and OP4M direct fire sight
From Wikipedia, the free encyclopedia
above: NEW! NoHigher! Soviet M30 arty towing tracked vehicle 1932. & M38 122 mm howitzer
above: NEW! NoHigher! Ural-375 testing in winter
above: NEW! MedRes! Ural-375 scale 1:35 model albatros.hu
above: NEW! NoHigher! Ural-375 testing in winter
above: NEW! MedRes! Ural-375 scale 1:35 model albatros.hu
En. text: The Ural-375 is a general purpose 4.5 ton 6×6 truck, produced at the Ural Automotive Plant in the Russian SFSR since 1961. The ZIL-157 was the standard Soviet truck until it was replaced by the Ural-375D, which became the standard Soviet truck in 1979. The Ural-375D was soon replaced by the Ural-4320. The Soviets found the trucks an ideal platform for the BM-21 Grad rocket launcher. Other modes for the Ural-375D included troop carrier, supply carrier, etc.
Hu. text: Az Ural–375 (oroszul: Урал−375) növelt terepjáróképességű, 6×6-os hajtásképletű szovjet tehergépkocsi, melyet az 1960-as évek elejéről gyártott az Uráli Autógyár (UralAZ) Miasszban. Legnagyobb mennyiségben az Ural–357Dváltozatát gyártották. A Szovjet Hadseregben 1979-től ez lett az alapvető katonai tehergépkocsi, amely a ZiL–157-t váltotta fel. Több változatát gyártották, köztük speciális felképítménnyel szerelt változatokat is. Az Ural–375D az alapvető hordozó járműve a BM–21 Grad rakéta-sorozatvetőnek is. Később az Ural–4320 váltotta fel.
Ru. text: Урал-375Д — полноприводный грузовой автомобиль повышенной проходимости, производившийся наУральском автомобильном заводе в Миассе с начала 1960-х годов.
Грузовик использовался для транспортировки войск, грузов, а также в качестве шасси для ударного вооружения, как например систем залпового огня «Град», в народном хозяйстве используются до сих пор, как правило, с дизельными двигателями. Всего выпущено 110 000 штук. В Советской армии грузовик Урал-375Д к 1982 году был заменён моделью Урал-4320.
above: NEW! MedRes! Armenian D-20 & Ural-375 towing truck
above: NEW! HiRes! AirArt Graphics Ural-375 profile artwork by photo assembly FREE!
above: NEW! MedRes! "Soldier must tolerate with persistence and manlike all of difficulties and stress his military service." - Military Code of the USSR Rear label: "Kinds" 50 Km/h ZL 4061
above: NEW! HiRes! AirArt Graphics Ural-375 profile artwork by photo assembly FREE!
above: NEW! MedRes! "Soldier must tolerate with persistence and manlike all of difficulties and stress his military service." - Military Code of the USSR Rear label: "Kinds" 50 Km/h ZL 4061
"A katonának kitartással és férfiasan kell elviselnie a katonai szolgálat minden nehézségét és nélkülözését." A Szovjetunió Fegyveres Erőinek szabályzatából Hátsó tábla: "Gyerekek"
Translated - Fordította: ret. arty. Lt.Col. Salgó "Artybird"-"Artycsóka" Béla nyá. tüzér alez.
source: Pinterest: Artist: Художник Валерий Барыкин Valery Barikyn Russian
Illustrator Valery Barykin successfully combines the vintage Pin Up Girls with Soviet art propaganda. Artist from Nizhny Novgorod reinterprets the poster style used to arouse Soviet citizens’ sense of civic responsibility, with Leninist literature and heavy machinery supplanted by buxom girls and booze.Russian Illustrator Valery Barykin successfully combines the vintage Pin Up Girls with Soviet art propaganda. Artist from Nizhny Novgorod reinterprets the poster style used to arouse Soviet citizens’ sense of civic responsibility, with Leninist literature and heavy machinery supplanted by buxom girls and booze.
above: NEW! HiRes! Left: 3rd Corps -Cegléd- 10st. arty brigade's field arty howitzer battery with D-20 towed gun-howitzers & 'Ural'-375 arty towing all terrain truck - MN 3.Hdt. 10. tü.dd. Ágyútarackos üteg tüzér vontató tj.tgk-kal. Right: Military Fuel tanker 'Tatra' T-148 - Üzemanyagos tartálykocsi
Blogger's remark - megjegyzése: 3rd Corps it independent Operational & Tactical higher unit was subordinated directly to HPA CoS - A Ceglédi 3. Hdt. mint önálló hadműveleti és harcászati magasabbegység közvetlenül az MN Vezérkar alárendeltségében volt.
above & below: NEW! MedRes! "Mailed fist - Vasököl" Fire practice Exercise - Tűzszolgálati Gyak. 2018. october 16. Várpalota Fire-Range photo: Ms. Petrovics Renáta source: www.honvedelem.hu
Hu. text article: NEW! Tüzér szakkiképzés: Kapás Viktor hdgy. 2018.10.17.
Szeptemberben kezdte meg a "Vasököl" 2018 tűztámogató gyakorlatra a felkészülést az MH 25. Klapka György Lövészdandár 101. Tüzérosztálya. A felkészülés jelenleg is tart, a tatai tüzérek korábban megszerzett elméleti tudásukra alapozva hajtanak végre harcszolgálati és harcászati kiképzéseket. A szakkiképzés első szakaszában az újoncok megismerkedtek a D-20 ágyútarack technikai adataival és működésével. Az alegység telephelyén közvetlenül az eszköz mellett folyt a kiképzés, ez a gyakorlatiasabb elméleti foglalkozások lehetővé teszik, hogy a kezelőszemélyzet gyorsabban és hatékonyabban sajátítsa el a szükséges ismereteket az ágyútarack működtetéséhez. ... Fotó: Ms. Petrovics Renáta és a szerző source: https://honvedelem.hu/cikk/112895_tuzer_szakkikepzes
above: NEW! MedRes! Juci'bacsi's scan coll. 1973. by italian Vignale designer shaped Czechoslovakien Tatra T613 from Otrokovice from Autó-Motor magazin.
above: NEW pic! NVA (National VolksArmee) - GDR - Army battery during in towing - NDK hadsereg D-20 ütege vontatásban Czech - Cseh gyártmányú Tatra T-813 vontatókkal.
NEW! Tatra-813 above: NoHigher! Czechoslovak Army
above: NEW! MedRes! Armada Hobby NVA's tatra below: MedRes! four view drawing
above: NEW! MedRes! Armada Hobby NVA's tatra below: MedRes! four view drawing
NEW! MedRes! Tatra-815 VT 8 x 8
Cz. text: Tatra 815 je těžký nákladní automobil stavebnicové konstrukce se znakem náprav 4×4, 6×6, 8×8, 10×8, 10×10, 12×8 a 12×12. Je určen pro povoz ve velmi těžkém terénu. wikipedia./Tatra_815
above: NEW! NoHigher! Hu. towing system (ex.) in fog - "Gépi előtolás" Tüsz. gyakorlás ködben
above: NEW! MedRes! Other towing machine; Caricature by "Steve" 'Air Art'
above: NEW! NoHigher! Nungarian D-20 in fire position under camo-net - Tüzelőállásban - TÁS-ban álcaháló alatt a Várpalotai lőtéren.
152 mm towed gun-howitzer M1955 (D-20)
Type Towed howitzerPlace of origin Soviet Union
Service history
Used by Soviet Union and numerous others
Wars Vietnam War, Six-Day War, Yom Kippur War, Soviet war in Afghanistan, Syrian civil war and numerous others
Production history
Designer Petrov Artillery Design Bureau
Designed Circa 1947
Manufacturer Artillery Plant Number 9, Yekaterinburg -
Manufactured by: | Motovilikha Plants Corporation |
Weight 5,700 kg (12,566 lbs)
Length 8.69 m (28 ft 6 in)
Barrel length 5.195 m (20 ft)
Width 2.35 m (7 ft 9 in)
Height 1.93 m (6 ft 4 in)
Crew 8
Caliber 152.4 mm (6 in)
Breech Vertical semi-automatic sliding wedge
Recoil hydraulic buffer and hydropneumatic recuperator
Carriage Split trail
Elevation -5° to 63°
Traverse 58°
Rate of fire Burst: 5-6 rpm
Sustained: 1 rpm
Muzzle velocity 650 m/s (2,132 ft/s) (typical)
Effective firing range 17.4 km (11 mi)
Maximum firing range 24 km (15 mi)
(rocket assisted projectile)
Sights PG1M indirect sight and OP4M direct fire sight
The 152 mm gun-howitzer M1955, also known as the D-20, (Russian: 152-мм пушка-гаубица Д-20 обр. 1955 г.) is a manually loaded, towed 152 mm artillery piece, manufactured in the Soviet Union during the 1950s. It was first observed by the west in 1955, where it was designated the M1955. Its GRAU index is 52-P-546.[1] There is also a Chinese copy, the Type 66.
History
152 mm has been a Russian calibre since World War I when Britain supplied 6 inch Howitzers and Russia purchased 152 mm guns from Schneider (probably derived from the 155 mm Gun Mle 1877/16) for the Imperial Army. The new gun-howitzer, was a replacement of the pre-war gun-howitzer ML-20 (the 152 mm howitzer M1937) and various World War II era 152 mm field howitzers, Model 09/30, Model 1910/30, Model 1938 M10 and Model 1943 D-1. By Soviet definition 152 mm howitzer is a ‘medium’ calibre. It was designated a ‘gun-howitzer’ because its muzzle velocity exceeded 600 m/s, and barrel length greater than 30 calibres. It equipped battalions in the motor rifle division artillery regiment and battalions in artillery brigades at army level.The design was probably initiated in the late 1940s and it was first seen in public in 1955. It was designed by the well established design bureau at Artillery Plant No 9 in Sverdlovsk (now Motovilikha Plants in Yekaterinburg) led by the eminent artillery designer Fëdor Fëdorovich Petrov (1902–1978), who was responsible for several World War II pieces. The "D-20" was gun's factory designation.
The carriage is same as that used with the 122 mm D-74. The barrel assembly was the basis D-22 (GRAU index: 2A33), used for the self-propelled 2S3 nickname Acacia.
Description
D-20 has a 34 calibre (5.195 m) barrel, with a double baffle muzzlebrake and a semi-automatic vertical sliding block breech, with a tied jaw and the block moving down to open. The barrel is mounted in a long ring cradle with the trunnions just forward of the breech. The recoil system (buffer and recuperator) is mounted on the cradle above the barrel. Compression balancing gear is attached behind the saddle support, passing through the complex shaped saddle to connect to the cradle just forward of the trunnions. This can be manually re-pressured by a pump below the breech. The breech has a projectile retaining catch to prevent the shell sliding out at higher elevations before it is rammed with a manual rammer.Top traverse totals 58° and the vertical elevation range in -5° to 63°.
Box girder section split trail legs are hinged to the cradle support, with bolts to lock them into either the open or closed position. The cradle support also has a bolt for locking the barrel in centre for traverse before towing the gun. Large spades are permanently fixed close to the end of each trail, they are hinged and it appears that the gun can be fired with them up or down depending on the terrain, but they are always up when the gun is towed.
To assist with all-round carriage traverse, there is a pivot jack mounted at the front of the cradle support. The pivot jack is not a sole plate and the gun fires with its foam filled rubber tyred wheels supporting the gun on the ground. When the gun is brought into action the pivot jack is folded down and adjusted to be on the ground. If the requires large traverse, small jacks on each trail leg are rotated downwards, and the trails jacked up until the main wheels are lifted clear of the ground and the bogey wheels mounted on each trail leg swung downwards and the trail jacks raised, the carriage is then traversed, and the trail jacks re-used to lift the bogey wheels and then place the piece back on its main wheels.
The pivot jack is also used to secure the barrel against vertical movement when the gun is being towed. The barrel is locked in centre for traverse with a bolt on the cradle support. The jack is folded upwards, lugs on the ring cradle engage the jack base and two tensioners fixed to the saddle support are hooked to the cradle, these are tightened to lock the cradle onto the jack base.
As was normal for the period the gun has a shield, including a folding piece below the cradle support. The centre section of the upper shield both slides up and down and folds to accommodate the barrel at higher elevation angles of fire. The shield may offer some protection against muzzle blast to the sights and layer, although it is usually shown being fired with a long lanyard, but is probably mostly for defence against machine gun fire.
The non-reciprocating sights are standard Soviet pattern, designed for one-man laying. Included are a direct fire anti-tank telescope (OP4M), a panoramic periscopic indirect-fire sight, a dial sight, (PG1M) in a mounting, an angle of sight scale, and a range drum for each charge engraved with the range (distance) scale, coupled to an elevation leveling bubble mounted on dial sight mount. The range drum enables the standard Soviet technique of semi-direct fire when the piece is laid visually on the target and the range set on the range drum.
Like most Soviet artillery the gun fires separate ammunition using metal cartridge cases that also provide obturation. The ammunition is interchangeable with that used with other 152 mm guns, although the more modern ones also have a third, much larger cartridge. There are two cartridges used by D-20, one has a base charge and up to five increments, the other is a single ‘super’ charge cartridge. The standard shell weight is 44 kg with a muzzle velocity of 655 m/s but some projectiles are more or less than this. The basic shell is HE-Fragmentation, other projectiles include smoke, illuminating, chemical and probably incendiary. Later projectiles include bomblet, anti-personnel mine, flechette, Krasnopol precision munition, communications jammer, and extended range HE using rocket assistance (RAP). The normally maximum range is 17.4 km, RAP being greater. Two direct-fire anti-tank projectiles have been used, HEAT and APHE, the latter being 5.2 kg heavier with lower muzzle velocity.
Maximum rate of fire is usually stated as 5 rounds/minute, and 65 rounds/hour sustained. In Soviet service the unit of fire was 60 rounds.
The detachment was either 8 or 10 men, probably differing between armies and period. In Soviet service the 5,700 kg gun was usually towed by a URAL-375 6×6 truck, AT-S or AT-L medium tractor in some regions.
Variants:
Russian Federation:
The Khitin is an improved version with an automatic rammer for an increased firing rate of 7-8 rds/min.
People's Republic of China:
Type 66 - This is the licenced version of the D-20. The improved version is known as the Type 66-1.
Type 83 - Self-propelled version of the Type 66, very similar in layout to the 2S3.
Romania:
A411 - This artillery system was designed by Arsenalul Armatei and is very similar to the D-20. It has however a different 152 mm ordnance, 20.5 calibres long, with a range of 17.2 km (24 km with OF-550 projectile). In Romanian Army service, the A411 is known as the 152 mm towed gun-howitzer M1981 (Romanian: Tun/Obuzier calibrul 152-mm tractat M1981).
A412 - License-built Chinese Type 59-1 with D-20 carriage. In Romanian Army service, the A412 is known as the 130 mm towed gun M1982 (Romanian: Tun calibrul 130-mm tractat M1982).
A425 - Another variant that uses the D-20 carriage. Designed in Romania using Chinese technology, and with similar performance to the 2A65 "Msta-B". The A425 has a maximum range of 22–24 km. In Romanian Army service, it is known as the 152 mm towed gun-howitzer M1985 (Romanian: Tun/Obuzier calibrul 152-mm tractat M1985). The system is offered for export as the Model 1984.
former Yugoslavia
Serbian Army: Nora 152mm howitzer
M84 NORA-A or NORA (Serbo-Croatian: novo oružje artiljerije) - While this variant retains the original carriage, it has the L/25 barrel replaced by a 152 mm barrel, 39.7 calibres long. The M84 can fire the complete range of D-20 ammunition, including the OF-540 Frag-HE, to a range of 17,190 m. Using standard HE shells the maximum range is 24,160 m. The illumination round is called M88. The M84B1 and M84B2 are lighter versions (6.88 t in firing position instead of 7.08 t) that can fire the Russian projectiles with Yugoslav propellant charges. The M84B2 version is fitted with a pneumatic loader which is operational at all gun elevations. With the M84-GG base bleed projectile, the M84B1 and M84B2 have a maximum range of 27.0 km. Usually the FAP 2026 BS/AV 6x6 truck is used as tractor for the NORA series.
M96 NORA-B - Yugoimport SDPR has designed self-propelled versions of the M46/84 and M84 artillery systems.
A412 - License-built Chinese Type 59-1 with D-20 carriage. In Romanian Army service, the A412 is known as the 130 mm towed gun M1982 (Romanian: Tun calibrul 130-mm tractat M1982).
A425 - Another variant that uses the D-20 carriage. Designed in Romania using Chinese technology, and with similar performance to the 2A65 "Msta-B". The A425 has a maximum range of 22–24 km. In Romanian Army service, it is known as the 152 mm towed gun-howitzer M1985 (Romanian: Tun/Obuzier calibrul 152-mm tractat M1985). The system is offered for export as the Model 1984.
former Yugoslavia
Serbian Army: Nora 152mm howitzer
M84 NORA-A or NORA (Serbo-Croatian: novo oružje artiljerije) - While this variant retains the original carriage, it has the L/25 barrel replaced by a 152 mm barrel, 39.7 calibres long. The M84 can fire the complete range of D-20 ammunition, including the OF-540 Frag-HE, to a range of 17,190 m. Using standard HE shells the maximum range is 24,160 m. The illumination round is called M88. The M84B1 and M84B2 are lighter versions (6.88 t in firing position instead of 7.08 t) that can fire the Russian projectiles with Yugoslav propellant charges. The M84B2 version is fitted with a pneumatic loader which is operational at all gun elevations. With the M84-GG base bleed projectile, the M84B1 and M84B2 have a maximum range of 27.0 km. Usually the FAP 2026 BS/AV 6x6 truck is used as tractor for the NORA series.
M96 NORA-B - Yugoimport SDPR has designed self-propelled versions of the M46/84 and M84 artillery systems.
Democratic People’s Republic of Korea:
The US Defense Intelligence Agency has reported the existence of a number of self-propelled artillery systems, mating existing cannon systems with locally designed chassis'. The SPH 152mm M1974 appears to be the D-20 or Type 66 mounted on a tracked chassis “Tokchon”.
Ammunition:
Frag-HE, OF-32 - range 18,400 meters
DPICM
DPICM-BB
Incendiary
Expendable Jammer
Chemical
Flechette
Semi-active laser-guided "Krasnopol"
Frag-HE, OF-32 - range 18,400 meters
DPICM
DPICM-BB
Incendiary
Expendable Jammer
Chemical
Flechette
Semi-active laser-guided "Krasnopol"
Wars:
Tüzérségi éleslövészet Várpalota - Kőröshegy 2018.06.10. -1.
- Syrian civil war
- 2003 invasion of Iraq
- Yugoslav wars
- Iran–Iraq War
- Gulf War
- Soviet war in Afghanistan
- Sino-Vietnamese War
- Yom Kippur War
- Vietnam War
- Sino-Soviet border conflict
- Six-Day War
- Indo-Pakistani War of 1965
- Sino-Indian War
- Eelam War IV
- Angola
- Armenia
- Azerbaijan
- Belarus
- Bulgaria
- Georgia
- People's Republic of China - Type 66.
- Cambodia
- Congo
- Croatia - M84 NORA-A. (phased out, replaced by CITER 155mm L33 Gun)
- Egypt
- Finland - Ex-East German. Known as 152 H 55.
- Hungary
- Iran
- Kazakhstan
- Lebanon
- Burma - 35 delivered in 2009 from DPRK.
- North Korea
- Moldova
- Nicaragua
- Nigeria - 4 M81/M85 from Romanian Army stocks.
- Poland
- Romania - The Romanian Army has 329 M81 howitzers (245 in service) and 111 M85 gun-howitzers.
- Russia
- Serbia - M84 NORA-A.
- Sri Lanka - Type 66.
- Syria
- Turkmenistan
- Turkey
- Ukraine
- Uzbekistan
- Vietnam
- Yemen
Former operators
- East Germany
- Albania - Type 66.
- Iraq - Type 66.
- Soviet Union - passed on to successor states.
- Yugoslavia - M84 NORA-A, passed on to successor states.
- above: source: Wikipedia.com
above: NEW! from Juci'bacsi's A5 planner book original wrote 1973. KLKF Rak és táb.tü. tsz.
above: new! the Budai-castle in front HM - Hadtörténeti Intézet Múzeum (HM-HIM) from Southern Railway Terminál (Alkotás-street) across park of 'Blood-field' "Vérmező"-park 1960s below: 1945
above: New four pics! Hires! Andrew's & Juci'bacsi's photos: Juci'bacsi at Military History Museum and Library / Institute building of Military Science at Buda-castle february 2014. - Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeum HM-HIM: http://www.militaria.hu/
(in HuMoD HM.HIM Hadtörténeti Intézet és Múzeum - Institute & Museum of Military Historical, Library of Military Science - Hadtudományi Könyvtár, mikor még Dr. Nádor Ferenc ezds. a hadtudományok Ph.D-je volt a vezetője: Budapest-Budai-Vár/Castle, Kapisztrán-tér-sqe. 2-4.)
below: NEW! MedRes! Aerial photo about Budaer side. In bottom center; reconstruction of the Széll Kálmán (Moskva) square.
above: NEW! HiRes! "Tumaiel" Napoleon's arty againts Russians Ceasar troop: Oil - Canvas
above: NEW pic: NoHigher! HuDF's D-20 in direct firing.
above: NEW pic! OP-4M direct gunsight - közvetlen optikai irányzék: objective tube - objektív-cső, 2. reticle's bore's angle sight adjusment - irányzékskála állító markolatcsavar, 3. reticle lateral adjusment screw - szálkereszt oldaliránybeszabályzó csavar, 4-5. reticle lateral adjusment knob for due crosswind correction szálkereszt oldalhelyesbítés markolatcsavar a széleltérítéshez, 6. reticle vertical adjusment, illuminator optical connect for reticle - magassági beszabályozó csavar, szálkereszt megvilágítás optikai csatlakozó, 7. head rest - homloktámasz
above five photos; New pics! HiRes! Juci'bacsi's photo collection OP-4M directional sight (ОП-4М оптического Прицел) - Opticheskogo Pricel for D-20.
above: NEW pic! HiRes! Juci'bacsi's scanned collection
above: New! HiRes! Juci'bacsi's photos about predecessor of OP-4M the OP-2-7 D-44 85 mm (Div. gun - AT gun) ho. á. (pct.á.) közvetlen irányzék
above: NEW! MedRes! Russian KO-60 Levelling instrument (Quadrant) for Ordnance Service
152 mm ARTILLERY AMMUNITION
above: HiRes! 152mm howitzer shell types below: NEW! Markings of Snaryadu
above & below: NEW Pics! HiRes! effect of the SPH 2S3 'Akacija' or D-20's 152 mm shell
above: new! NoHigher! The best delicious taste fragmented shell-grenade The beautiful Pineapple - A legfinomabb ízű repeszgránát a gyönyörű Ananász.
Below Two: NEW Pics ! HiRes! Juci'bacsi's photos by 'Olympus' camera in 012. május Várpalota firing range exam shooting of NKE - with D-20above & below: NEW Pics! HiRes! effect of the SPH 2S3 'Akacija' or D-20's 152 mm shell
above: HiRes! shells - lövedékek
below: Right; 152mm shell, Right; divided howitzer ammunition: shell & propelling charge
GUN TYPE
|
HOWITZER GUN Md. 37 AND HOWITZER Md.81
|
|||||
TYPE OF PROJECTILE
|
-
|
CARGO
CG-540
HE-AT
|
CARGO
CG-540
HE-AT
|
CARGO
CG-540
TP
|
CARGO
CG-540
TP
|
CARGO
CG-540 ER
HE-AT -ER
|
PROPELLING CHARGE
|
-
|
FULL- VARIABLE
CHARGE
|
REDUCED
VARIABLE
CHARGE
|
FULL- VARIABLE
CHARGE
|
REDUCED
VARIABLE
CHARGE
|
FULL- VARIABLE
CHARGE
|
MAXIMUM RANGE
|
m
|
17000
|
13000
|
17000
|
13000
|
20000
|
MUZZLE VELOCITY
|
m/s
|
649 / 457
|
420 / 280
|
649 / 457
|
420 / 280
|
667
|
AVERAGE MAXIMUM PRESSURE
|
kgf/cm2
|
2350 / 900
|
1800 / 750
|
2350 / 900
|
1800 / 750
|
2450
|
TOTAL LENGTH
CARTRIDGE CASE
PROJECTILE
|
mm
|
NON-COUPLED
547
857
|
NON-COUPLED
547
857
|
NON-COUPLED
547
857
|
NON-COUPLED
547
857
|
NON-COUPLED
547
843
|
TOTAL WEIGHT
CARTRIDGE CASE WITH
PROPELLING CHARGE
PROJECTILE
|
kg
|
60.420
15.720
44.700
|
55.400
10.700
44.700
|
60.420
15.720
44.700
|
55.400
10.700
44.700
|
58.720
15.720
43.000
|
FUZE TYPE
|
-
|
ZETA M-138
|
ZETA M-138
|
ZETA M-138
|
ZETA M-138
|
ZETA M-138
|
PROPELLING CHARGE
|
56 GRENADE
M 85
|
56 GRENADE
M 85
|
18 GRENADE
M 89
|
56 GRENADE
M 89
|
49 GRENADE
M 85
|
|
BLASTING CHARGE
|
NDT 3 16 / 1
|
4 / 1 V/A+7 / 7
|
NDT 3 16 / 1
|
4 / 1 V/A+7 / 7
|
NDT 3 16 / 1
|
|
PENETRATION
|
mm
|
105
FOR GRENADES
|
105
FOR GRENADES
|
SMOKE, FLASH, NOISE
|
SMOKE, FLASH, NOISE
|
105
FOR GRENADES
|
AVERAGE GROUND PATTERN
|
m
|
110
FOR GRENADES
|
110
FOR GRENADES
|
100
FOR GRENADES
|
100
FOR GRENADES
|
110
FOR GRENADES
|
above two: New Pics! HiRes! WP & NATO Ballistic theoreticals
ОПРЕДЕЛЕНИЕ и НАЗНАЧЕНИЕ
152-мм пушка-гаубица Д-20 – артиллерийское орудие, в котором сочетаются свойства пушки и гаубицы с преобладанием первых. Предназначена для ведения настильной и навесной стрельбы. По сравнению с пушкой, пушка-гаубица имеет несколько меньшую длину ствола, большие углы возвышения ствола и падения снарядов. По сравнению с гаубицей, у пушки-гаубицы большая дальность стрельбы. Пушки-гаубицы входят в состав войсковой (полевой) артиллерии. Калибр современных пушек-гаубиц 152–155-мм, масса снарядов 43–46 кг, максимальная дальность стрельбы 17–25 км.
ИСТОРИЯ
152-мм пушка-гаубица Д-20 и 122-мм пушка Д-74 создавались, как так называемый, «корпусной дуплекс». Считалось, что именно такие артиллерийские системы предоставят возможность наиболее полно решать задачи стоящие перед корпусной артиллерией, и вместе с тем снизят расходы и позволят значительно упростить их ремонт и эксплуатацию, улучшить снабженКорпусной дуплекс в составе 122-мм пушки Д-74 и 152-мм пушки-гаубицы Д-20 был спроектирован сразу после окончания Второй мировой войны в ОКБ-9 под руководством Ф. Ф. Петрова. Первый опытный образец 122-мм пушки Д-74 был изготовлен заводом № 9 в начале 1950 года и в День Советской Армии 23 февраля 1950 года впервые опробован стрельбой на заводском полигоне. В 1950 году завод № 9 изготовил моноблок 152-мм гаубицы Д-72 для наложения на лафет Д-74. В Д-72 кроме моноблока и дульного тормоза все остальные детали были использованы от Д-74, а к 1952 году корпусную гаубицу Д-72 переклассифицировали в пушку-гаубицу Д-20 (Д индекс завода, а цифра 20 по аналогии с МЛ-20 — довоенной 152-мм гаубицей-пушкой образца 1937 года. В 1953 году завод № 9 изготовил две батареи Д-74 и Д-20 для проведения войсковых испытаний, которые затянулись до 1955 года.ие запасными частями и подготовку артиллерийских расчетов.
Серийное производство дуплекса Д-74 и Д-20 было решено вести на заводе № 221 «Баррикады». На 1955 год ему был дан план 60 Д-74 и 28 Д-20. Однако завод не справился с производством и не сдал в 1955 году ни одной артсистемы. В 1956 году завод № 221 сдал 64 Д-74 и 32 Д-20. Производство дуплекса велось длительное время. Причем пушка-гаубица Д-20 оставалась в производстве дольше, чем пушка Д-74.
УСТРОЙСТВО
Длина ствола орудия — 25 калибров. Д-20 стала первой 152-мм орудийной системой с полуавтоматическим клиновым затвором с вертикальным перемещением клина. Также, это орудие в модификации Д-22 (индекс ГРАУ — 2А33) было использовано для САУ 2С3 «Акация».
Ствол пушки-гаубицы Д-20 состоял из трубы, казенника, обоймы и дульного тормоза. Затвор вертикальный клиновой, с полуавтоматикой механического (копирного) типа. Пушка Д-74 и пушка-гаубица Д-20 имели единый лафет. Различия в деталях лафета незначительные: профиль веретена тормоза отката и диаметр передней обоймы.
Люлька представляла собой полый цилиндр с приливами, состоящий из цапфенной обоймы и передней обоймы, сваренных между собой. Тормоз отката гидравлический, веретенного типа, с пружинным компрессором, заполнен стеолом «М». Накатник гидропневматический, заполнен стеолом «М». Цилиндры тормоза отката и накатника закреплены в обойме ствола и откатываются вместе с ним.
Станины сварные, коробчатого типа. Для перекатывания орудия на короткие расстояния имелись подхоботовые катки. Торсионное подрессоривание при стрельбе с колес не выключалось. Колеса от грузового автомобиля ЯАЗ с шиной ГК 1200 х 20.
Верхний станок представлял собой отливку, закрепленную в цапфах нижнего станка.
Подъемный механизм имел один сектор, обеспечивающий угол вертикальной наводки от -5 до +63 град. Поворотный механизм винтового типа, расположен с левой стороны орудия, угол горизонтального наведения составляет 58 град.
Уравновешивающий механизм пневматический, толкающего типа, состоит из двух одинаковых колонок.
На нижнем станке закреплен поддон, который в боевом положении являлся опорой системы, колеса при этом вывешиваются.
Прицельные приспособления состояли из механического прицела С-71 с артиллерийской панорамой и прицела прямой наводки ОП-2–97 (ОП4–97, ОП4М-97, ОП4М-97К).
Д-20 стала одной из первых советских артсистем, способных вести огонь тактическими ядерными боеприпасами. Также имелся большой выбор химических боеприпасов (в настоящее время снятых с вооружения). Усовершенствованная система метательных зарядов изменяемой мощности позволила увеличить максимальную дальность выстрела Д-20 до 17410 метров, (выстрел ВОФ-32 с осколочно-фугасным снарядом ОФ25. Вес снаряда 43,56 кг, разрывной заряд его 6,88 кг мощного взрывчатого вещества А-IX-2. Взрыватели механические РГМ-2, В-90 и радиовзрыватель АР-5. При полном заряде начальная скорость 655 м/с, а максимальная дальность 17410 м. Минимальная дальность стрельбы на 6м заряде — 4600 м.) а применение активно-реактивного снаряда позволило довести дальность стрельбы до 24000 метров. Кроме того, в боекомплект Д-20, а также ряда других 152-мм артсистем входит корректируемый (управляемый) снаряд «Сантиметр». Индекс комплекса «Сантиметр» 2К24, а самого снаряда — ЗОФ38. Вес снаряда 49,5 кг, тротиловый эквивалент ВВ — 8,5 кг. Дальность стрельбы от 2 до 12 км. В состав комплекса входит лазерный целеуказатель дальномер (ЛЦД), который располагается на дистанции от 0,2 до 5 км от цели. Перед выстрелом ЛЦД наводится на цель. Синхронно с выстрелом на ЛЦД подается сигнал оповещения. Когда снаряд выходит на конечный участок баллистической траектории, включается лазерная подсветка цели. Причем, при выстреле прямой наводкой время подсвета ограничено одной секундой, а при навесной стрельбе — тремя секундами. Это сделано, чтобы противник не сумел поставить помеху и засечь источник излучения.
ТАКТИКО-ТЕХНИЧЕСКИЕ ХАРАКТЕРИСТИКИ
Калибр, мм: 152,4
Вес в боевом положении, кг: 5650
Длина в боевом положении, мм 8630
Ширина, мм 2400
Высота по щиту, мм 2000
Длина, мм: 8690
Длина ствола с дульным тормозом, мм: 5195
Длина ствола с дульным тормозом, калибров: 34,2
Клиренс, мм: 380
Угол ГН, град: 58
Угол ВН, град: -5; +63
Максимальная дальность стрельбы, м: 17410 (ОФС)
Максимальная дальность стрельбы, м: 24000 (АРС)
Бронепробиваемость при стрельбе бронебойно-трассирующим тупоголовым снарядом БР-540Б (заряд специальный, начальная скорость 600м/сек, взрыватель ДБР, дальность прямого выстрела 860м при высоте цели 2,7м).
Дальность стрельбы — 500м, 1000м, 1500м, 2000м
- толщина пробиваемой брони при углах встречи 90град — 130мм, 120мм, 115мм, 105мм
- толщина пробиваемой брони при углах встречи 60град — 105мм, 100мм, 95мм, 85мм
Прицел: ПГ-1М и ОП-4М
Скорострельность, выстр/мин: 5-6
Скорость буксирования по шоссе, км/час 60
Скорость буксирования по бездорожью, км/час 15
Расчёт: 8
В настоящее время пушка-гаубица Д-20 состоит на вооружении стран СНГ, Китая, Афганистана, Алжира, Египета, Венгрии, Никарагуа, Индии, Анголы, Эфиопии и т.д. Причем, судя по всему ее воинская служба закончится еще не скоро. В 2003 г. ОАО «Мотовилихинские заводы» освоило и осуществляет по настоящее время капитальный ремонт Д-20, а также выпуск его командных узлов и деталей. В процессе капитального ремонта конструкторами ОАО «Мотовилихинские заводы» произведена и защищена огневыми испытаниями модернизация Д-20, повышающая эксплуатационные характеристики домкратов изделия, а также надежность работы систем и механизмов затворной группы.
Д-20М «Хитин» (Индекс ГАУ — 52-П-546М) — модернизированный вариант оснащённый автоматическим досылателем увеличивающим скорострельность до 7-8 выстр./мин. Модернизация выполнена ЦКБ «Титан». Предлагается на экспорт.
152-мм пушка-гаубица Д-20 – артиллерийское орудие, в котором сочетаются свойства пушки и гаубицы с преобладанием первых. Предназначена для ведения настильной и навесной стрельбы. По сравнению с пушкой, пушка-гаубица имеет несколько меньшую длину ствола, большие углы возвышения ствола и падения снарядов. По сравнению с гаубицей, у пушки-гаубицы большая дальность стрельбы. Пушки-гаубицы входят в состав войсковой (полевой) артиллерии. Калибр современных пушек-гаубиц 152–155-мм, масса снарядов 43–46 кг, максимальная дальность стрельбы 17–25 км.
ИСТОРИЯ
152-мм пушка-гаубица Д-20 и 122-мм пушка Д-74 создавались, как так называемый, «корпусной дуплекс». Считалось, что именно такие артиллерийские системы предоставят возможность наиболее полно решать задачи стоящие перед корпусной артиллерией, и вместе с тем снизят расходы и позволят значительно упростить их ремонт и эксплуатацию, улучшить снабженКорпусной дуплекс в составе 122-мм пушки Д-74 и 152-мм пушки-гаубицы Д-20 был спроектирован сразу после окончания Второй мировой войны в ОКБ-9 под руководством Ф. Ф. Петрова. Первый опытный образец 122-мм пушки Д-74 был изготовлен заводом № 9 в начале 1950 года и в День Советской Армии 23 февраля 1950 года впервые опробован стрельбой на заводском полигоне. В 1950 году завод № 9 изготовил моноблок 152-мм гаубицы Д-72 для наложения на лафет Д-74. В Д-72 кроме моноблока и дульного тормоза все остальные детали были использованы от Д-74, а к 1952 году корпусную гаубицу Д-72 переклассифицировали в пушку-гаубицу Д-20 (Д индекс завода, а цифра 20 по аналогии с МЛ-20 — довоенной 152-мм гаубицей-пушкой образца 1937 года. В 1953 году завод № 9 изготовил две батареи Д-74 и Д-20 для проведения войсковых испытаний, которые затянулись до 1955 года.ие запасными частями и подготовку артиллерийских расчетов.
Серийное производство дуплекса Д-74 и Д-20 было решено вести на заводе № 221 «Баррикады». На 1955 год ему был дан план 60 Д-74 и 28 Д-20. Однако завод не справился с производством и не сдал в 1955 году ни одной артсистемы. В 1956 году завод № 221 сдал 64 Д-74 и 32 Д-20. Производство дуплекса велось длительное время. Причем пушка-гаубица Д-20 оставалась в производстве дольше, чем пушка Д-74.
УСТРОЙСТВО
Длина ствола орудия — 25 калибров. Д-20 стала первой 152-мм орудийной системой с полуавтоматическим клиновым затвором с вертикальным перемещением клина. Также, это орудие в модификации Д-22 (индекс ГРАУ — 2А33) было использовано для САУ 2С3 «Акация».
Ствол пушки-гаубицы Д-20 состоял из трубы, казенника, обоймы и дульного тормоза. Затвор вертикальный клиновой, с полуавтоматикой механического (копирного) типа. Пушка Д-74 и пушка-гаубица Д-20 имели единый лафет. Различия в деталях лафета незначительные: профиль веретена тормоза отката и диаметр передней обоймы.
Люлька представляла собой полый цилиндр с приливами, состоящий из цапфенной обоймы и передней обоймы, сваренных между собой. Тормоз отката гидравлический, веретенного типа, с пружинным компрессором, заполнен стеолом «М». Накатник гидропневматический, заполнен стеолом «М». Цилиндры тормоза отката и накатника закреплены в обойме ствола и откатываются вместе с ним.
Станины сварные, коробчатого типа. Для перекатывания орудия на короткие расстояния имелись подхоботовые катки. Торсионное подрессоривание при стрельбе с колес не выключалось. Колеса от грузового автомобиля ЯАЗ с шиной ГК 1200 х 20.
Верхний станок представлял собой отливку, закрепленную в цапфах нижнего станка.
Подъемный механизм имел один сектор, обеспечивающий угол вертикальной наводки от -5 до +63 град. Поворотный механизм винтового типа, расположен с левой стороны орудия, угол горизонтального наведения составляет 58 град.
Уравновешивающий механизм пневматический, толкающего типа, состоит из двух одинаковых колонок.
На нижнем станке закреплен поддон, который в боевом положении являлся опорой системы, колеса при этом вывешиваются.
Прицельные приспособления состояли из механического прицела С-71 с артиллерийской панорамой и прицела прямой наводки ОП-2–97 (ОП4–97, ОП4М-97, ОП4М-97К).
Д-20 стала одной из первых советских артсистем, способных вести огонь тактическими ядерными боеприпасами. Также имелся большой выбор химических боеприпасов (в настоящее время снятых с вооружения). Усовершенствованная система метательных зарядов изменяемой мощности позволила увеличить максимальную дальность выстрела Д-20 до 17410 метров, (выстрел ВОФ-32 с осколочно-фугасным снарядом ОФ25. Вес снаряда 43,56 кг, разрывной заряд его 6,88 кг мощного взрывчатого вещества А-IX-2. Взрыватели механические РГМ-2, В-90 и радиовзрыватель АР-5. При полном заряде начальная скорость 655 м/с, а максимальная дальность 17410 м. Минимальная дальность стрельбы на 6м заряде — 4600 м.) а применение активно-реактивного снаряда позволило довести дальность стрельбы до 24000 метров. Кроме того, в боекомплект Д-20, а также ряда других 152-мм артсистем входит корректируемый (управляемый) снаряд «Сантиметр». Индекс комплекса «Сантиметр» 2К24, а самого снаряда — ЗОФ38. Вес снаряда 49,5 кг, тротиловый эквивалент ВВ — 8,5 кг. Дальность стрельбы от 2 до 12 км. В состав комплекса входит лазерный целеуказатель дальномер (ЛЦД), который располагается на дистанции от 0,2 до 5 км от цели. Перед выстрелом ЛЦД наводится на цель. Синхронно с выстрелом на ЛЦД подается сигнал оповещения. Когда снаряд выходит на конечный участок баллистической траектории, включается лазерная подсветка цели. Причем, при выстреле прямой наводкой время подсвета ограничено одной секундой, а при навесной стрельбе — тремя секундами. Это сделано, чтобы противник не сумел поставить помеху и засечь источник излучения.
ТАКТИКО-ТЕХНИЧЕСКИЕ ХАРАКТЕРИСТИКИ
Калибр, мм: 152,4
Вес в боевом положении, кг: 5650
Длина в боевом положении, мм 8630
Ширина, мм 2400
Высота по щиту, мм 2000
Длина, мм: 8690
Длина ствола с дульным тормозом, мм: 5195
Длина ствола с дульным тормозом, калибров: 34,2
Клиренс, мм: 380
Угол ГН, град: 58
Угол ВН, град: -5; +63
Максимальная дальность стрельбы, м: 17410 (ОФС)
Максимальная дальность стрельбы, м: 24000 (АРС)
Бронепробиваемость при стрельбе бронебойно-трассирующим тупоголовым снарядом БР-540Б (заряд специальный, начальная скорость 600м/сек, взрыватель ДБР, дальность прямого выстрела 860м при высоте цели 2,7м).
Дальность стрельбы — 500м, 1000м, 1500м, 2000м
- толщина пробиваемой брони при углах встречи 90град — 130мм, 120мм, 115мм, 105мм
- толщина пробиваемой брони при углах встречи 60град — 105мм, 100мм, 95мм, 85мм
Прицел: ПГ-1М и ОП-4М
Скорострельность, выстр/мин: 5-6
Скорость буксирования по шоссе, км/час 60
Скорость буксирования по бездорожью, км/час 15
Расчёт: 8
В настоящее время пушка-гаубица Д-20 состоит на вооружении стран СНГ, Китая, Афганистана, Алжира, Египета, Венгрии, Никарагуа, Индии, Анголы, Эфиопии и т.д. Причем, судя по всему ее воинская служба закончится еще не скоро. В 2003 г. ОАО «Мотовилихинские заводы» освоило и осуществляет по настоящее время капитальный ремонт Д-20, а также выпуск его командных узлов и деталей. В процессе капитального ремонта конструкторами ОАО «Мотовилихинские заводы» произведена и защищена огневыми испытаниями модернизация Д-20, повышающая эксплуатационные характеристики домкратов изделия, а также надежность работы систем и механизмов затворной группы.
Д-20М «Хитин» (Индекс ГАУ — 52-П-546М) — модернизированный вариант оснащённый автоматическим досылателем увеличивающим скорострельность до 7-8 выстр./мин. Модернизация выполнена ЦКБ «Титан». Предлагается на экспорт.
above Two: HiRes! Top: In 'Kronverk' at St. Petersburg Bottom: Magyar Honvéd
above: MedRes! The gun fully repair at Central Workshop - a löveg Központi Javitóműhelybeli HM "Currus" ZRt. - Gödöllő felújítása. http://www.currus.hu/hadiipari-javitas.html below: NEW! Hu. D-20
NEW! HiRes! above: Juci'bacsi's 'Olympus' "Camedia" photo. "Bevetési Irány-2010" Gyakorlat - Direction of Mission-2010" Exercise at Várpalota firing range in Hajmáskér '"0"-Point' sector exhibition for PR & Press in autumn.
below: Hu. Kiss Zoltán Hungarian Tradition Keeper's self made metallica D-20 Scale=M1:10
above: NEW! HiRes! Juci'bacsi's NIKON A10 photo in HM-HIM 2018. marc: A 152 mm-es (D-20) ágyútarack anyagismereti és kezelési utasítása HM kiadása 1974. - Handbook of material knowing and handling manual
above: Juci'bacsi's scanned collection: MedRes! NEW Pics! Löveg Technikai Javítási Táblázatok - Jegyzőkönyvek még az MN időszakbeli készletemből.
Тактико-технические характеристики
|
Д 20
|
Калибр, мм
|
152
|
Масса походная, кг
|
5700
|
Масса боевая, кг
|
5650
|
Длина в походном положени, м
|
8,1
|
Ширина, м
|
2,35
|
Высота, м
|
2,52
|
Угол вертикалого наведения, град.
|
-5°... +65°
|
Угол горизонтального наведения, град.
|
58° на станине
|
Максимаьная дальность стрельбы, м
|
17100 - фугасно - осколочным снарядом
24000 - снарядом с ракетным двигателем |
above: graphics HiRes!
NEW! above: HiRes! Juci'bácsi's NIKON 'Coolpix' A10 photo 2018.05.31. CET 10:30 below: MedRes! My Son Andrew "Bubu" smartphone photo: Hu. Várpalota fire-range, Kőröshegyi FIP - Obs. Point sector to Mórocz-tető - peak/hill direction 60-00 W.P. mils. MH 1. Klapka György Löv. dd. Tata 101. tar.tü.o. 1.ü. D-20 tűzszakasz és az NKE táb.tü. hallgatóinak közvetlen irányzású lövészete - HDF 1st K.Gy. Inf. bde. 101st arty btn. 1st battery D-20 fire-platoon crew & College sudents.
Tüzérségi éleslövészet Várpalota - Kőröshegy 2018.06.10. -1.
MH 25. K.Gy. Löv.dd. (Tata) 101. táb.tü.o. egy D-20 152 mm á.tar. tűzszakasz, közvetlen irányzású lövészete a Kőröshegyi FiP-ról felvéve.
D-20 ágyútarack, 152 mm tarack, éleslövészet, tüzérségi, nehéztüzérség, Honvédség, Várpalota, Kőröshegy, Figyelőpont
above: NEW! Juci'bácsi's new artwork: Courtesy FREE! HiRes! Historical Military Mapping/chart - Mint hiánypótló mű.
Map of the peace-time Organisation of the Hu.PA (MN) & Border Guard (Hőr.)-littlebit -basicaly Army/Lan Forces- early 1980's in Warsaw Pact's era (WP). Where served the D-20s. - A Magyar Néphadsereg (MN) és a Határőrség (Hőr.)-kevésbé béke szervezete -alapvetően a Szárazföldi- a Varsói Szerződés (VSz) idejében az 1980-as évek elején. Ahol a D-20-sok szolgáltak. Remark: without HAD (Homeland Air Defence Missile battalions and storages due little space. Marked with authenic MN-WP symbols. Megjegyzés: A Honi Légvédelmi rakétaosztályok és Raktárbázisok nélkül a kevés hely miatt. Jelölések az akkori MN törzsszolgálati utasítás szerint.
The D-20s served essential at mech.inf & arm. division's directly Arty. regiments: MN: Cegléd: 22nd arty.rgt., Marcali 44th arty bde., Pécs 101st. arty.rgt.
A D-20-asok alapvetően a Gl./Hk. hadtest/hadosztály közvetlen táb. tü. ezredeinél voltak rendszerben.
above & below: NEW! NoHigher! Hu. text pics: MH Structure & organisation in 1993., 1994-
above & below: NEW Pics! HiRes! Juci'bacsi's photos by Olympus camera: - Hungarian NKE 'Zrínyi' Exam Fire Shooting may of 2012 at Várpalota Shooting range. The leader was, arty. Col. Dr. (PhD) Sándor FELHÁZI leader of chair of NKE (Institut of National Administrative Serve - Nemzeti Közszolgálati Egyetem) Institut's subdivision of Combat Support department below, left: the observer secirity building "Tribün"
above: NEW pic: by ret. pz. maj. Paul "Tanky" Zsolt also Shooting Examination 2012.
above: New! Juci'bacsi's original scanned collection. HiRes! Group photo - Memorial Leaf of graduated field artillery class 541st platoon of name of Kossuth Lajos Army Officers College (~ Katonai Főiskola KLKF) at Szentendre in 1977.
NEW++! MedRes! KLKF Szentendre college: 514th. "Old Rats" miss. & f.arty. student platoon - 514-es "Öreg Patkányok" rak és táb.tü.hallgatói szakasza IV szem. 1976. as Warrant officers (WO) zászlósokként (zls.); above: from Left: Mészáros "Ló"-"Horse" Károly/Charles, Somogyi "Zsiguli" Zsigmond, Sajti "Sajtos" László/Leslie, far Right: Juhász "Juci"-"Juliet" János/John, Hamzi Kálmán, Pongor "Pongi" János. below: from Left: Mészáros Károly, standing: Buti Lajos/Louis, Hamzi Kálmán, Szakács "Kobra"-"Cobra" Gyula, Pongor János, -squating: Böszörményi "Böszi" Zoltán, Juhász "Juci" János, Szabó "Csonti"-"Bone" József. 1976.
above: NEW! NoHigher! field arty Juhász "Juci"-Juliet" János zls.-WO in KLKF 1977.
NEW++! MedRes! KLKF Szentendre college: 514th. "Old Rats" miss. & f.arty. student platoon - 514-es "Öreg Patkányok" rak és táb.tü.hallgatói szakasza IV szem. 1976. as Warrant officers (WO) zászlósokként (zls.); above: from Left: Mészáros "Ló"-"Horse" Károly/Charles, Somogyi "Zsiguli" Zsigmond, Sajti "Sajtos" László/Leslie, far Right: Juhász "Juci"-"Juliet" János/John, Hamzi Kálmán, Pongor "Pongi" János. below: from Left: Mészáros Károly, standing: Buti Lajos/Louis, Hamzi Kálmán, Szakács "Kobra"-"Cobra" Gyula, Pongor János, -squating: Böszörményi "Böszi" Zoltán, Juhász "Juci" János, Szabó "Csonti"-"Bone" József. 1976.
above: NEW! NoHigher! field arty Juhász "Juci"-Juliet" János zls.-WO in KLKF 1977.
above: new!! HiResBig! Szt. Borbála Napon 2010 környékén. In Memoriam! Mr. Pintér József Kecel Ipari Művek "Pintér"-Művek - Egyéni Cég vezérigazgatójának a Magyar Tüzérség 1-ső fő-tiszteletbeli főtüzérének aki a HM-HIM haditechnikai Parkot létrehozta, fejlesztette és üzemeltette. - St. Barbara
below: Nowadays 2010 cca. Day of Saint Barbara at 'Zrínyi Miklós' National Defense University
above: NEW! NoHigher! "Day of Barbara" at Tata MH 25th "Klapka György" mech.inf.rgt.
above: NEW+! MedRes! HuDF MH 25. 'Klapka György' Inf. bde. - Lövészdandár -Tata- Celebration fire - díszlövés occasion of St. Barbara day with D-20 04.12.2018. Photo: Snoj Peter
Honvedelem.hu.: Hu. text article - cikk: 2018. dec.04. Snoj Péter: Isten éltesse a tüzéreket!
Tagek: elismerés , Honvéd Vezérkar főnök , honvédelmi miniszter , Nemzeti Közszolgálati Egyetem , páncéltörő , szárazföldi haderőnem , tüzér , ünnepség , zászlószalag
Védőszentjük, Szent Borbála napján ünnepeltek a múlt és jelen tüzérei. A december 4-én, kedden, Tatán, az MH 25. Klapka György Lövészdandár laktanyájában megrendezett ünnepségen a múltidézés mellett Sándor Zsolt dandártábornok, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság szárazföldi haderőnem főnöke a fegyvernem várható jövőjéről is beszélt. ...
above & below: NEW Pics! Initiation of Real Artillery Members at ZMNE by leader of chair of Fire Support (Arty) Dr. (PhD.) Lt.Col. Szabó Tibor arty. expert. source: www.honvedelem.hu
above: NEW! NoHigher! Hu. Arty Dr. (PhD) Univ. teach. Lt.Col. Furján Attila alez. egyetemi tanár ZMNE inititaions teh new arty members - Tüzéravatása source: PDF - Tüzérfigyelő 2011-12.
above: New Pics! In past tense St. Barbara Múltbéli Szent-Borbála (Juci'bacsi's added painting) & Modern Szt. Barbara - St. Barbara by Palvin Barbara in Hungarian hussar style coat. She is word famous Hungarian fashion & photomodel at 'Victoria Secret's' studio. below: NEW+! Russian arty badges.
above: NEW! MedRes! Juci'bacsi's coll from 1973: Text of Arty song -Hu. text: Tüzérdal és ~Induló
above: NEW! NoHigher! Hungarian HPA/HDF Missile & Field Arty arm badge - MN/MH Rakéta és Tábori tüzér fegyvernemi jelzés/jelvény
above: NEW! MedRes! D-20 in Russia
above & below: NEW! MedRes! Waterfire gun control - Vízlövéses lövegellenőrzés facebook
HuDF Tata MH 1. "Klapka György" Lövész dd. Arty. battery Observer point with Laser Rangefinder and right MOTAS-10 LASER Rf., PAB-2M arety bussol.
above: NEW pic: Panoramic photo to Hajmáskér-'0-point' sector of Várpalota Exercise - Fire Range from Bakony 'Papod' 420 m top vieving tower. Backround thelake-Balaton far right Tihany-peninsula.
above: New Pic! HiRes! Firing Range - Várpalotai Lőtér - Gyakorlótér
above: New! MedRes! Russian Arty Shooting-Fire-Control simulator-game surface from ret. arty. Lt. Col. Béla 'Artybird' SALGÓ
http://deti.mil.by/flash/?id=2
FIN!
above: NEW pic: Panoramic photo to Hajmáskér-'0-point' sector of Várpalota Exercise - Fire Range from Bakony 'Papod' 420 m top vieving tower. Backround thelake-Balaton far right Tihany-peninsula.
above: NEW! HiRes! Former own Helicopter Navigation Map 1:200,000 about Szentkirályszabadja LHSA MCTR and "Várpalota" Fire Range as a "Danger" Aerospace. - A repülőtér és a Váralotai Lőtér mint "Veszélyes' Légtér.
above: New Pic! HiRes! Firing Range - Várpalotai Lőtér - Gyakorlótér
above & below: NEW Pics! Artwork of Juci'bacsi's "Air Art Grafika" for 70th Anniversary HuAF Air Show and European AF's Chief of Staffs' meet at Kecskemét (LHKE) Hu AFB 15 august in 'Gripen' hangar. HiRes! The molinos had been showing the HuAF sekvential history wit Hungarian landscape backround with wide angle (170 fok) panoramic photos. Three photos Juci'bacsi's Photo-PC artwork: 1st. Aszófő, 2nd. Várpalota-Hajmáskér Firing-Range (opposit view to top photo) and 3rd. Mountain chain of lake-Velencei near the Székesfehérvár town.
below: NEW pic: Opening of Szolnok (LHSN) Aviation Museum 2010. Profile ret. avn. eng. Lt. Col. NAGY András (former avionics / EMO engineer) director of museum, front face avn. Brig. Gen. Lamos "Vili" Imre cmdr. of MH 86. Helicopter Base and regiment & Szolnok garrison gold. winged 1st. class Pilot. The backrund part of molino was the Veszprém-Gyulafirátót - Hajmáskér "Zero point' sector of Firing Range (Juci'bacsi photos)
above: NEW pic: NoHigher! The C-17 model & molino in 'Gripen' hangar in 2008. aug.above: New! MedRes! Russian Arty Shooting-Fire-Control simulator-game surface from ret. arty. Lt. Col. Béla 'Artybird' SALGÓ
http://deti.mil.by/flash/?id=2
Subject: Hu. text: Tűzfeladatok gyerekeknek és
nyugállományú tüzértiszteknek
Az irányszöget (fokokban) a lövegcsőre tett kurzorral (fehér
kezecske) a bal gomb egyidejű nyomva tartásával lehet beállítani (a lövegcső
oldalban forgatható). A beállítás után az értéket jegyezd meg!
A távolságot a körívek segítségével kell leolvasni méterben. Az interpolált
értéket jegyezd meg!
Ezután a "Lőtáblázat" (Таблицы) gombra kell kattintani
a bal egérgombbal. A táblázat baloldali oszlopából ki kell venni a leolvasott
irányszög alapján a vonásértéket és be kell írni az adatterminál felső
mezejébe.
Ugyanígy kell eljárni a lőtábla jobb oldati oszlopában a lőtávolságnak
megfelelő irányzék kikeresésénél is. Az eredményt a terminál alső adatmezőjébe
kell begépelni.
Az adatok bevitele után; Továbbítás ( Передать) gomb
megnyomásával juttatjuk el a lőelemeket a TÁS-ba. A TÁS (Tüzelőállás) terminálon megjelenő adatokat az oldal,- és magassági irányzó kézi
kerekek segítségével állítjuk be. (a beállítás a bal egérgomb lenyomott
állapotában történik. (A művelet finombeállítása elég véletlenszerű.) Az irányzás után a piros (Выстрел) gomb megnyomásával
lőhetünk.
Értékelés:
Kiváló - első lövés megsemmisíti a célt
Jó - második-harmadik lövés megsemmisíti a célt
Megfelelő - negyedik lövés megsemmisíti a célt
Jó szórakozást!
"Arty'Béla-Csóka" - Atomnaja Artillérija
above: NEW! MedRes! Hu. D-20 battery in firing position with ZMN's arty. offcr. studend, (Leader teacher & chairman was: Dr. (Ph.D.) Lt.col. Mlinárik László alez.) through the the TZK - Truba Zenitnhaya Komandhirskaya - ТЗК
- труба зенитная командирская - Hu. joke nickname: "Tábori Zöldkukker" -"Field Greenpeeper" - Anti-Air-Arty scope view. source: www.zmne.hu
above: NEW! MedRes! "Hungarian artillery till 100 years" - "Maximal fire power" D-20 'Magyar Honvéd' 2013.juni-XXIV.évf. 6.sz. above: Former Arty officer, The Emperor, Napéleon Bonaparte
https://en.wikipedia.org/wiki/Napoleon
https://en.wikipedia.org/wiki/Napoleon
Nagyon érdekes és szakszerű, széles spektrumú összeállítás - ami gyakorlatilag nem is a D-20 ágyútarackról, hanem a Magyar Honvédség tüzérségéről szól(na) - nem "is" elsősorban azoknak akik most vállalják ezt a fegyvernemet élet hivatásul, inkább azok számára akik átszervezték-leszervezték-megszűntették ezt a nélkülözhetetlen "Tüzérség a háború Isten/Istennője" fegyvernemet - természetesen ilyen csak Magyar Honvédségnél fordult elő egyedül a felbomlott Varsói Szerződésben - (bocsánat maradt 18 db D-20 a Tatai-tüzérosztálynál) - kb. 15 évig szakértőként-szakemberként s megfelelő beosztásban-pozícióban elméletieskedtek számos tanulmány-értekezés-doktorival azután a NATO megunta ezt s megkérdezte; hol van a magyar haderő ? Aminek következtében megszületett a "felajánlás" a nehéz páncélos dandár felállítására (semmi nem volt hozzá és most sincs a gyakorlatban) - amire jött a nyilvánvaló hozzáértő-szakember kérdése: hol van avagy hogy/honnan lesz a dandár tüzérségi támogatása ami nélkül nem képes a feladatát megoldani? Erre ugyan azok az emberek akik átszerveztek-megszűntettek - még mindig a VSZ normát használva (nem volt és most sincs átállva a NATO normatívára)- ETE-ELŐ-nél kiszámolták, miszerint ehhez kevés 18 db D-20 tűzképessége még papíron is.Így azután 2018-ban megkötött szerződés alapján a Magyar Honvédség rendszeresít 24 db PzH2000 155 mm-s önjáró tarackot, kerül amibe kerül, megvalósulását majd az idő megoldja (még egy darab sincs) ám az biztos, hogy a magyar variáció nélkül ez nem mehet azaz majd Magyarország saját maga megoldja (mert nem vesszük meg az eleve erre rendszeresített eszközöket) a többi erő-eszköz-technika igényt és szükségletet. Ugyan így magyarkodtunk anno 40 éve az önjáró lövegeknél amikor nem vettük meg hozzá a 1V12 Masina vezetési pontokat (kivétel MN7025 Marcali Akacia osztály).Az eredmény ismert azok számára akik anno 'virtigli tüzérként' eleget tettünk, de legalább is megpróbáltunk az önjáró tüzérséggel szemben támasztott igényeknek. Az ország átlag életkorából adódóan 'kádárhuszárként' mi már nem fogjuk megélni a valóságban a PzH2000 osztály szintű rendszerbe állítását, hadrenbe állását (aminek és amiről semmiféle adat-információ nincs közzétéve, talán valamiért, nyilván titkossága miatt).Ennek ellenére én "csak" annyi tüzér sikerélményt kívánok ehhez és "csak" annyi 'megoldott' gondot-problémát amennyit az önjáró tüzérek anno a gyakorlatban megtapasztalva átéltünk. Ezért 'nekünk' van mire/miért emlékeznünk mert szép élet volt a tüzér élet és hivatás.Borsi Miklós nyá.tű.őrgy.
VálaszTörlés